Aygaz, İpragaz ve Milangaz'ın lisansına iptal

44 şirkete büyük cezalar veren EPDK, Aygaz, Milangaz ve İpragaz'ın ise depolama lisansını iptal etti

Aygaz, İpragaz ve Milangaz'ın lisansına iptal

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), akaryakıt ve Likit Petrol Gazı (LPG) şirketlerine ceza yağdırdı. Kaçak akaryakıta karşı başlatılan, 'otomasyon' olarak adlandırılan uydu denetimine girmeyen Total, Shell, BP, Petrol Ofisi ve Parkoil gibi şirketlere ise 659 milyon 782 bin lira idari para cezası kesildi.

Sabah'ın haberine göre; LPG'de başlatılan denetimler sonucunda da aralarında sektör devleri Aygaz, Milangaz ve İpragaz'ın da bulunduğu 16 LPG şirketinin depolama lisansı iptal edildi. Bu şirketlerin depolarında "standart dışı" ürün bulunduğu belirtildi.

DEPOYA EL KONACAK

EPDK, LPG sektöründe sıkı bir denetim başlatmıştı. 64 depoda standartlara aykırı ürün bulunması üzerine soruşturma başlatılmıştı. LPG Piyasası Kanunu'na göre standart dışı ürün tespiti durumunda şirketlerin lisansının iptali gerekiyor. Yetkililer, soruşturmalar tamamlandığında birçok şirketin "depolama" lisansının iptal edilebileceğini belirtti. Bazı şirketlerin dağıtım ve depolama lisanslarının aynı çatıda olması nedeniyle ikili bir tehlike söz konusu. Cezanın kesinleşmesi halinde şirketler hem depolama hem de dağıtım lisansının iptal tedilmesi tehlikesiyle karşı karşıya kalabilecek. LPG Kanunu gereği şirketlerin tekrar lisans başvurusu yapmasının önünde ise engel bulunmuyor.

44 ŞİRKETE CEZA

EPDK, 1 Temmuz 2011 itibarıyla tüm dağıtım şirketlerine bayilerini otomasyon sistemine geçirme yükümlülüğü getirdi. Bayilerin büyük kısmı yatırım yaparak, anlık satış verilerini paylaşıma açtı. Ancak yüzlerce bayi otomasyon sistemine geçiş yapmadı. Tüm şirketleri mercek altına alan ve şirketlerin savunmalarını dikkate alan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, önceki gün gerçekleşen toplantıda 892 akaryakıt istasyonunda otomasyon sistemi kurmayan 44 dağıtım şirketine 659 milyon 782 bin lira idari para cezası kesti.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2013, 20:44
banner53
YORUM EKLE

banner39