banner39

Azeri doğalgazı yeni bir rota buldu

Yeni proje AGRI yürürlüğe girdi, Azeri doğalgazı Gürcistan üzerinden Avrupa'ya ulaşacak

Enerji Petrol 17.09.2010, 11:48 17.09.2010, 11:48
Azeri doğalgazı yeni bir rota buldu


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bir araya gelen Azeri, Gürcü, Romen ve Macar devlet başkanları ve başbakanları AGRI projesinin faaliyete geçtiğini resmen ilan etti. Proje ile, Azeri doğalgazı Gürcistan üzerinden Avrupa pazarına çıkacak.

Bakü zirvesi Rus basını tarafından da yakından takip edildi. Rus uzmanlar projenin ekonomik değil daha ziyade politik çıkarlara hizmet edeceğini ve Rusya karşıtı olduğunu savundu. Moskova’nın tüm çabalarına rağmen Azeri doğalganın tamamının satın alınamadığına dikkat çekildi. Medvedev kısa süre önce gerçekleştirdiği Bakü ziyaretinde, Azeri doğalgazına şu ana kadar BDT ülkeleri içinde ödenmiş en yüksek fiyatı teklif etti ve bu fiyat üzerinden anlaşma imzalandı.

Bakü zirvesine katılan Gürcistan devlet başkanı Mikail Saakaşvili, Avrupa’nın Rus doğalgazına olan bağımlılığının azalmasının çok önemli olduğunu ve bu projenin en az Nabucco kadar değerli olduğunu belirtti. Gürcü lider, bir sonraki aşamada İran, Irak ve Türkiye gibi bölge ülkelerinin de proje içinde yer almasını beklediklerini söyledi, böylece enerji sevkiyatının artacağına dikkat çekti.

Azeri lider Aliyev ise, ülkesinin bu yıl 28 milyar kübametre gaz imal edeceğini, ülkenin ihtiyaç duyduğu 11 milyar kübametreden fazlasının ise ihraç edileceğini ifade etti. Macar başbakan Orban da, projenin AB’nin “Doğu İş Birliği” programı çerçevesinde gerçekleştiğini ve AB’nin Güney Kafkasya ülkelerinin yanı sıra Belarus, Ukrayna ve Moldova gibi ülkelerle ekonomik ve siyasi ilişkiler kurmayı hedeflediğini belirtti.

Rus basınına konuşan uzmanlar Bakü’de bir araya gelen liderlerin tamamının Rusya karşıtı politika yürüttüğünü, ancak Saakaşvili gibi bunu açıkça yapmadıklarını iddia etti.

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?