banner39

Azeri-Türkmen gaz anlaşması yakın

Avrupa içiğn büyük önem taşıyan boru hattı için iki enerji devi devlet çalışmalara hız verdi

Enerji Petrol 09.03.2011, 12:08 09.03.2011, 12:08
Azeri-Türkmen gaz anlaşması yakın

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Azerbaycan ve Türkmenistan yetkilileri Hazar doğalgaz boru hattı konusunda nihai anlaşmaya yaklaştı. Rus gazetesi Nezavisimaya Gazeta'da yer alan habere göre, taraflar ilk olarak çevre sorunlarını gündeme taşıyacak.

Uzmanlar, Türkmen gazını Avrupa piyasına ulaştırmak için inşa edilecek boru hattının önemli rol oynayacağını belirtti. Bu maksatla Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta "Hazar boru hattı inşasında çevre konuları" isimli uluslararası konferans düzenlendi. Tükmenistan devlet başkanı Gurbangulu Berdımuhammedov daha önce de yapmış olduğu açıklamalarında öncelikleri arasında doğalgazın Avrupa piyasasına ulaştırmak olduğunu beyan etmişti. Berdımuhammedov'un ülkesinde 21 trilyon kübametre gaz olduğunu ve anlaşma yapmaya hazır olduğunu ifade etmesinden hemen sonra AB temsilcileri Aşkabat'ta konferans düzenledi. Konferansa yabancı uzmanlar ve şirket temsilcileri de katıldı.

Her ne kadar Rusya ve İran gibi Hazar ülkeleri denizin hukuku statüsünün belirlenmediğini ve bundan önce yapılacak anlaşmaların geçerli olmayacağını açıklasa da, Türkmenistan ve Azerbaycan geri adım atmayı düşünmüyor. Her iki ülke bu konuda siyasi kararlık gösterileceğini ve alınacak ortak kararın uygulanacağını belirtti.

Azeri siyasi uzman İlgar Velizade, kısa vadede ülkesinin gaz üretiminin iki misli artarak 50-55 milyar kübametre, Türkmenistan'ın ise 2030 yılına kadar 200 milyar kübametreye ulaşacağını ifade etti. Yeni anlaşma Azerbaycan ile Türkmenistan arasındaki Hazar'ın paylaşılması konusundaki sorunu da gündemden çıkartmış oldu.

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?