banner39

Bayiler, 1 milyara tabela değiştirdi

Rekabet Kurumu'nun, akaryakıt dağıtım şirketi ve bayilerine sözleşmelerini yenilemeleri için verdiği süre doldu.

Enerji Petrol 18.09.2010, 17:03 18.09.2010, 17:03
Bayiler, 1 milyara tabela değiştirdi


Rekabet Kurumu'nun, akaryakıt dağıtım şirketi ve bayilerine sözleşmelerini yenilemeleri için verdiği süre doldu.

Bugünden itibaren hiçbir akaryakıt şirketi bayisiyle, 5 yıldan fazla sözleşme yapamayacak. Sözleşme yenileme sürecinin sektöre, yaklaşık 1 milyar liraya mal olduğu belirtildi.

Dağıtım şirketleri, özellikle büyük kentlerin ana arterlerinde bulunan ve satış miktarı yüksek bayilere milyonlarca dolar 'hava parası' ödeyerek yeni 5 yıllık intifa sözleşmesi imzaladı.

Şirketler, ellerindeki bayileri büyük ölçüde korurken, astronomik rakamlarla yapılan transferlerle yeni bayileri de markalarına bağladı. Sektör kaynakları, dağıtım şirketiyle anlaşma yapmayan bayilerin, sadece ellerindeki ürünleri satabileceğine işaret etti. Yurt genelinde bin dolayında bayinin anlaşma yapamadığı belirtildi.

Rekabet Kurumu'nun bayilik sözleşmelerine 5 yıl sınırı getirmesi kararı, akaryakıt sektörü için konuşulsa da aslında bütün sektörleri kapsıyor.

Bugün itibarıyla beyaz eşyadan telefona, gıdadan otomobile kadar tek satıcıdan alım yapan bütün bayilik anlaşmaları 5 yılla sınırlandırılacak. Bu karar kısa süreli anlaşmaların yapıldığı beyaz eşya, telefon, fast-food gibi sektörlerde yankı bulmazken, 12 bin 800 dolayında bayinin bulunduğu akaryakıt sektöründe büyük dalgalanmaya yol açtı.

Dağıtım şirketlerini değiştiren bayiler, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) lisans tadili için başvuruda bulundu. EPDK kaynakları, bugüne kadar 213 dolayında lisans tadili başvurusu yapıldığını söyledi.

Kaynaklar, dağıtım şirketini değiştirmeyen bayinin, lisans tadili yapmasına gerek olmadığını belirterek, "Bunların, bildirim yapmaları yeterli." bilgisini verdi. Sektör çevreleri ise, zor bir dönem yaşandığına vurgu yaparak, "Bayilere akaryakıt ikmalinin aksamaması için geçici sözleşmeler imzalanarak kısa süreli çözüm üretiliyor." değerlendirmesini yaptı.
 
Kaynak:AA

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?