banner15

Büyük şirketler İsrail gazı için bir araya geldi

İsrail gazının Türkiye’ye gelmesi, Türkiye üzerinden de Avrupa’ya ulaştırılması için çalışmalara devam eden Turcas Petrol’ün CEO’su Batu Aksoy, bir konsorsiyum kurulacağını söyledi

Büyük şirketler İsrail gazı için bir araya geldi

Türkiye ve İsrail arasında başlayan yakınlaşma süreci, ilk meyvesini enerji ilişkilerinde verdi. İsrail gazını Türkiye’ye, Türkiye üzerinden de Avrupa’ya taşıma projesinde temaslar hızlandı. İsrail gazı için devrede olan şirketlerden Turcas Petrol’ün CEO’su Batu Aksoy, “Bunu sadece bizim yapmamız söz konusu değil. Basiretli tüccarlardan oluşan bir konsorsiyum oluşturup, risklerimizi paylaşalım, bir güç birliği oluşturalım diyoruz. Bütün talipli firmalar hep beraber el ele tutuşalım, hepimiz 1’er, 2’şer milyar metreküp (bcm) gaz alalım. Zaten Enerjisa ile bir işbirliğine gitmiştik. En az 15 firma şu ana kadar bizi arayıp, ‘Konsorsiyumda biz de yer almak istiyoruz’ dedi” şeklinde konuştu.

Batu Aksoy, İsrail gazının Türkiye’ye nasıl geleceği hakkında olası senaryoları paylaştı. Bu işi tek bir şirket olarak üstlenmenin mümkün olmadığına işaret eden Aksoy, Türk şirketlerin güç birliği yaparak bir alıcı konsorsiyumu oluşturacağını anlattı. Yıllık 8 milyar metreküp gazı riskleri bölüşerek alabileceklerini kaydeden Aksoy, şöyle konuştu:

“Karşı tarafın güvenilir, hatta üzerinden finansman bile yapabileceği bir alıcı konsorsiyum oluşturalım diye bir düşüncemiz var. Şu ana kadar arayan birçok şirket, ‘Bu işin görüşmelerini siz yürütün, biz de burada olmak istiyoruz’ dedi. Bence bu çok sağlıklı bir bakış açısı. Hepsi gaz kullanan veya dağıtan, gaz sektöründe aktif firmalar. Bizim düşüncemiz bir alıcı, bir de yapıcı konsorsiyum oluşması: Tüketenler ve boru hattını yapacaklar. Böylece isteyen istediği tarafta risk alıp, getirisini de alma şansına sahip olabilir.”

RUSYA’NIN ALTERNATİFİ DEĞİL

Türkiye’nin yıllık 50 bcm gaz tüketimi ile çok büyük bir doğalgaz pazarı haline geldiğini fakat bunun yüzde 55-60’ını tek bir ülkeden, Rusya’dan aldığını dile getiren Aksoy, şöyle devam etti: “Tek bir ülkeye bağımlılık ne kadar az olursa, ülkelerin gaz maliyetleri o kadar düşüyor. Pazarlık şansı artıyor. Avrupa gazda Gazprom’un payını düşürmeye çalışıyor, onlar piyasaları açtılar, LNG kaynaklarını artırdılar. Maliyetleri de kaynakları da artırarak, düşürdüler. Çok güzel bir hamleydi bu. Türkiye’nin de aynısını yapması gerektiğini düşünüyoruz. Türkiye boru hatlarıyla Rusya, İran ve Azerbaycan’a bağlı. Boru gazı potansiyelini maksimize etmek için iki tane daha kaynak var: Doğu Akdeniz ve Irak. Aklın yolu diyor ki: Bunları bir an evvel yapalım, inşallah siyasi durumların da düzelmesiyle, üç kaynaktan dört boru hattı yerine, beş kaynaktan altı boru hattının Türkiye’ye gelmesi, Türkiye’nin hâlihazırdaki pazarlık şansını ciddi manada artıracaktır. Türkiye’de bir HUB (ticaret merkezi) oluşturmamız için Doğu Akdeniz gazının büyük bir şans olduğunu düşünüyoruz. Rus gazının alternatifidir demiyorum. Çünkü Rusya büyük bir tedarikçidir ve bence güvenilir bir tedarikçidir. Soğuk Savaş döneminde, Ukrayna’da kriz olduğu zamanda, en son uçak krizinde dahi Rusya Türkiye’ye doğalgaz vermeyi kesmemiştir. Diğer batıdaki müşterilerine de kesmemiştir, hatta Türkiye’nin ihtiyacı olduğu zaman arttırmıştır. Bunu da göz önünde bulundurarak söylüyorum ama neden maliyetlerimizi de düşürmeyelim? Her hâlükârda kaynak çeşitlendirmek gerektiğini düşünüyorum. Doğu Akdeniz’den 8-10 bcm, Irak’tan 5-10 bcm dediğiniz zaman bu riski tabana daha çok yaymış olup, Türkiye’nin piyasalarını açmak için bir fırsat yaratacağını düşünüyorum.”

İRAN’A KÖPRÜ

Aksoy, ambargoların kaldırılmasıyla İran’ı yakından takip ettiklerini söylerken, “İran’da iş yapmak isteyen yabancı şirketler için Türk şirketler bir köprü oluşturabilir. Hem enerji projelerine, hem de başka geliştirilebilecek ticari projelere bakıyoruz. Irak’a da yatırım yaptık. Madeni yağ dağıtım şirketimiz var, yerli bir ortakla birlikte Shell ve Gazprom Neft ile madeni yağ dağıtımını yapmaktayız” dedi. Aksoy Holding olarak gayrimenkul sektörüne Bodrum’daki Epique Island projesi ile girdiklerini kaydeden Aksoy, burada dünyanın sayılı operatörlerinden birinin işleteceği bir otel olacağını da ekledi.

"TARİH 2021"

İsrail gazının 5 yıl içinde Türkiye’ye gelebileceğini dile getiren Aksoy, “Bu tip projelerde inşaat işin en kısa süren kısmıdır. Siyasi mutabakat, hükümetler arası anlaşmalar, konunun finansal açıdan geçerli hale gelmesi daha uzun sürüyor. Burada Türkiye-İsrail, İsrail-Kıbrıs, Kıbrıs-Türkiye arasında ikili anlaşmalar gerekebilir. Bölgeye barış getirme açısından bir rol oynayabilir. Bölgesel uzun vadeli başka problemlerin çözülmesinde bu boru hattı rol alabilir. İstenirse ve siyasi ortam oluşursa 2021’in gazın gelmesi açısından gerçekçi olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Kaynak: Hürriyet

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2016, 15:50
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48