banner15

Çin Sudan'dan petrol arama ruhsatı aldı

Bölünen Sudan'ın hem kuzeyi hem güneyi ile ilişkileri iyi tutmak isteyen Pekin yönetimi adım atmakta acele ediyor. En önemli başlık da petrol...

Çin Sudan'dan petrol arama ruhsatı aldı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Çin Dışişleri Bakanı Yang Jiechi'nin Sudan ziyaretinin ilk somut getirisi petrol anlaşması oldu. Sudan Dışişleri Bakanı Ali Ahmed Karti'yi ziyaret eden Çinli meslektaşı, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Hartum yönetiminin Çin'e petrol arama ruhsatı verdiğini söyledi.

Devlet Başkanı Ömer Beşir'le de görüşen Jiechi, "Beşir, Çin Ulusal Petrol Şirketi'ne (CNPC) üç umut verici yeni petrol sahasını açtı ve  ülkenin ulusal petrol şirketi Sudapet ile bir ortaklık teklif etti," dedi.

Çin dışişleri bakanı, komşu ülkeler Çad,  Orta Afrika Cumhuriyeti ve Güney Sudan'da faaliyet gösteren Çinli firmaların, Sudan topraklarını kullanarak ekipman taşımaları için de izin verildiğini kaydetti.

Yang Jiechi, Hartum'daki iki günlük ziyaretin ardından dünyanın en yeni devleti Güney Sudan'ın başkenti Juba'ya geçti. Yang'ın ziyareti Temmuz ayında bağımsızlığını ilan ettiğinden bu yana Güney Sudan'a yapılan ilk üst düzey ziyaret..

Sudan, geçtiğimiz yıl Çin'in petrol ithal ettiği altıncı en büyük kaynak ülkeydi. Ancak bu petrolün dörtte üçü şimdi Güney Sudan'a ait. Ancak Güney Sudan'ın rafinerisi ve limanı olmadığı için petrolünü kuzey aracılığıyla ihraç edebiliyor. İki taraf henüz transit ücreti ve petrol kazancının nasıl paylaşılacağı konusunda anlaşmaya varabilmiş değil.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Yang aynı zamanda Hartum hükümetine 15.6 milyon dolarlık faizsiz kredi verileceğini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2011, 09:36
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35