banner39

Çin'den Japonya'yı alarma geçiren ambargo

Çin, Japonya'ya hibrid araba, rüzgar tribünü ve bazı füzelerde kullanılan önemli bir mineralin ihracını yasakladı

Enerji Petrol 23.09.2010, 10:56 23.09.2010, 11:11
Çin'den Japonya'yı alarma geçiren ambargo

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Çin ile Japonya arasında, bir Çin balıkçı teknesine el konulması ve kaptanının tutuklanması ile başlayan gerginlik yeni kararlarla tırmanıyor.

Pekin yönetimi, Japon ekonomisi için kilit önemde olan ve hibrid araba motorları, rüzgar tribünleri ve bazı füzelerin yapımında kullanılan bir mineralin Tokyo'ya satışını yasakladı.

Dünyada nadir bulunan bir mineral olan 'Didymium oxid'in ihracatına getirilen yasağın Japon sanayisinde etkisini hemen göstereceği, hükümetin alarm durumuna geçtiği bildirildi.

Amerikan yönetiminin de bu kararın ardından acil toplantı kararı aldığı gelen haberler arasında...

Çin dünyada nadir bulunan minerallerden yüzde 93'ünü topraklarında bulunduran bir ülke ve dünya ihtiyacının yüzde 99'u Çin mineralleri ile karşılanıyor.

Topraklarından neredeyse hiçbir değerli maden çıkarılmayan Japonya, Çin'in madenlerinin en büyük alıcılarından biri konumunda... İhracı yasaklanan mineralin Toyota Prius hibrid otomobillerinin motorlarında, bazı tanklarda ve füzelerde kullanıldığı bildirildi.

STRATEJİK MADEN YENİ KOZ OLUYOR

Büyük devletler arasında yıllardır süren petrol ve doğalgaz rekabeti artık yerini "stratejik madenler" konusunda mücadeleye bırakıyor. Dünyada çok ender olarak bulunan ve ileri teknoloji üreten sanayi firmaları için vazgeçilmez olan bu stratejik madenler, "nadir toprak elementleri" olarak adlandırılıyor.

Bu elementlerin üretiminin yüzde 95'i ise Çin'in tekelinde. Pekin yönetiminin bu stratejik madenlerin ihracat miktarını düşürmesi nedeniyle Batılı ülkeleri telaş sardı. Cep telefonlarından, elektrikli otomobillere, iPod'lardan askeri silahlara bir çok alanda üretim için bu toprak elementleri gerekiyor.

Çin'in eski lideri Deng Xiaoping'in "Ortadoğu'nun petrolü varsa, Çin'in de nadir bulunan toprak elementleri var" sözü, dünyanın hızla büyüyen ekonomik devi için bugün stratejik bir rehber haline geldi.

BATILI ÜLKELER ÇÖZÜM ARAYIŞINDA

Nadir toprak elementlerinin üretiminde dünyada yüzde 95'lik paya sahip olan Çin yönetimi, ihracatını, yüzde 40 oranında azalttı. Pekin, gelecek dönemde ihracatı, üretimin yüzde 25'i ile sınırlandıracağını açıkladı. Hammadde temin etmenin daha da zorlaşacak olması, fiyatların şimdiden yüzde 60'lara varan oranda yükselmesi, hem Avrupa Birliği'ni hem de ABD'yi zora soktu.

Avrupa Birliği, ABD ve Meksika, şimdiden konuyu Dünya Ticaret Örgütü'ne taşıdı. Ancak şikâyetin burada bir sonuca bağlanmasının, yıllar alabileceği belirtiliyor.

Avrupa Birliği için bir başka alternatif, elektronik atıkların geri dönüşümü yoluyla ve yeni teknolojiler aracılığıyla açığın kapatılması. Ancak bunlar da kısa vadede çözüm olmaktan uzak görülüyor.

Çin'in dışında, Kongo, Güney Afrika ve Brezilya gibi ülkelerin de "nadir toprak elementleri" rezervlerinin bulunduğu biliniyor. Ancak siyasi istikrarsızlık ve belirsizlikler, Batılı şirketlerin buralarda güvenli yatırımlar yapmasına engel oluyor. Çin ise Afrika maden rezervlerini kaptırmamak için yoğun faaliyet içerisinde.

 

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?