Dargelirliye bedava doğalgaz

'Doğalgaz Piyasası Yasa Tasarısı Taslağı' belli bölgelerde ve belirli amaçlarla doğalgaz tüketicilerini sübvanse etmeyi de öngörüyor

Dargelirliye bedava doğalgaz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın Başbakanlığa gönderdiği 'Doğalgaz Piyasası Yasa Tasarısı Taslağı', dar gelirlilere doğalgaz desteğinin de önünü açtı. Taslağa göre Enerji Bakanlığı'nın önerisiyle Bakanlar Kurulu, belli bölgelerde ve belirli amaçlarla doğalgaz tüketicilerini sübvanse edebilecek. Destek verilecek bölge ve desteğin biçimini Bakanlar Kurulu belirleyecek.

Habertürk'te yer alan habere göre, Enerji Bakanlığı, aylardır süren Doğalgaz Piyasası Yasa Tasarısı Taslağı'yla ilgili çalışmaları tamamladı. Doğalgaz piyasasının yeni oluşan koşullara göre yapılandırılmasını öngören taslakta, dar gelirlilere doğalgaz desteği konusunda önemli bir hüküm yer aldı. Buna göre, doğalgaza bölgesel destek verilecek. Taslakta yer alan madde şöyle: "Belirli bölgelere veya amaçlara yönelik olarak tüketicilerin desteklenmesi amacıyla sübvansiyon yapılması gerektiğinde, bu sübvansiyon fiyatlara müdahale edilmeksizin yapılır. Sübvansiyonun tutarı ile usul ve esasları ilgili bakanlığın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenir ve ilgili kurumun bütçesinden ödenir."

Enerji Bakanlığı kaynakları, Doğalgaz Piyasası Yasa Tasarısı Taslağı'nın uzun bir çalışmanın sonunda hazırlandığını belirterek "Geçen hafta Başbakanlığa gönderildi. Çalışmanın, kısa süre içinde TBMM'ye sevki bekleniyor" dedi. Kaynaklar, söz konusu tasarının, TBMM'nin yeni yasama yılı açılışını izleyen günlerde yasallaşmasının hedeflendiğini açıkladı.

BAKAN YILDIZ: KÖMÜR GİBİ BİR SÜBVANSİYON SÖZKONUSU DEĞİL

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, fakir vatandaşlara doğalgaz desteği ile ilgili olarak, "Fakir kardeşlerimize yerli kömür gibi bir sübvansiyon söz konusu değil. Bakanlığımızın böyle bir tasarısı yok" dedi.

Bakan Yıldız konu ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

"Elektrik Piyasası kanunu çıkartmıştık. Şimdi de Doğalgaz Piyasası Kanunu'nun taslağını hazırladık. Bu taslak içinde şekli ve şartlarını yerine getirme kaydıyla da benzer özellikleri burada zikrettik. Eğer herhangi bir bakanlık, öncelikle Enerji Bakanlığı'nın doğalgazın yoksullara dağıttığımız, fakir kardeşlerimize dağıttığımız yerli kömür gibi bir sübvansiyon söz konusu değildir.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızın Böyle bir tasarısı yoktur. Ancak kanun taslağında ilgili bakanlık hangisiyse olaki ileride böyle bir şey istemesi halinde herhangi bir çapraz sübvansiyona yol açmaksızın yani tarifeler arasında herhangi çapraz bir sübvansiyona yol açmaksızın ilgili bakanlığın teklifi ile bu tür şeyler değerlendirilebilecek. Ama bunu bir beklenti haline sokmak doğru değil. İthal bir doğalgaz kaynağı ile alakalı bir sübvansiyonun bir kömür gibi dağıtılması şu anda bizim programımızda yer almamakta. Böyle bir şey söz konusu değildir."

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2013, 16:26
banner53
YORUM EKLE

banner39