banner15

'Doğalgaz zammı halka yansıtılmıyor'

Enerji Bakanı Yıldız, doğalgaza ihtalatçı ülkelerin zam yaptığını ancak Türkiye'de zammın vatandaşa yansıtılmadığını söyledi

'Doğalgaz zammı halka yansıtılmıyor'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin yurt dışından aldığı doğalgaz fiyatlarının daha önce yapılan anlaşmalar çerçevesinde tamamen petrole endeksli olduğunu belirtti.

Hürriyet'in haberine göre, Yıldız, “Aldığımız doğalgazın fiyatının yükseldiği bir gerçek. Son 29 ayda doğalgaza, aldığımız fiyatlara yüzde 39 zam geldi, ama kendi içinde balans edilen, dengelenen bir yapı kuruldu ve bu vatandaşımıza yansımadı” dedi. Petrol fiyatları arttıkça, doğalgazın maliyetinin arttığına işaret eden Yıldız, şöyle konuştu: “İktidara geldiğimizde petrolün varil fiyatı 22 dolar seviyesindeydi. Ancak şu anda 122 doları test ediyor. Aldığımız doğalgazın fiyatının yükseldiği bir gerçek, son 29 ayda doğalgaza, aldığımız fiyatlara yüzde 39 zam geldi, ama kendi içinde balans edilen, dengelenen bir yapı kuruldu ve bu vatandaşımıza yansımadı. Zam beklentisinin olması vatandaşın kafa karışıklığına neden oluyor ve tüketici alışkanlıklarını değiştiriyor, böyle bir şey varsa zaten açıklıyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2011, 14:55
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35