banner15

Dünya Bankası kesenin ağzını açtı

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau, yeni projeler üzerinde görüşüldüğünü dile getirerek "İki yeni kredi hattı ile birkaç yüz milyon dolar civarında iki yeni kredi söz konusu olacak" dedi.

Dünya Bankası kesenin ağzını açtı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau, yeni projeler üzerinde görüşüldüğünü dile getirerek "İki yeni kredi hattı söz konusu olabilecek. Özel sektör ve bankalara enerji verimliliğiyle ilgili olarak birkaç yüz milyon dolar civarında iki yeni kredi söz konusu olacak" dedi.

Enerji Bakanı Taner Yıldız dün Zachau'yu kabul etti. Yıldız, enerji verimliliği kapsamında 3-4 yıl içinde yapılan yatırımı amorti edecek bir sistemi kurgulamak gerektiğini belirtirken, mantolama ve izolasyona ilişkin enerji verimliliğini yakından ilgilendiren bir projelerinin bulunduğunu; bunun finans tedarikine dönük de önemli bir gelişme beklediklerini söyledi.

Zachau da dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesi ve gerçekleşen reformlar sayesinde Türkiye'de enerji sektöründe önemli bir ilerleme kaydedildiğini belirterek "Biz daha fazla reformların, daha fazla çalışmaların, daha fazla ilerlemenin gelmesi için desteklerimizi sağlamaya hazırız" dedi.

Türkiye'nin yenilebilir enerji alanında da oldukça ilerleme gösterdiğine dikkati çeken Zachau, geçen yıl Türkiye'nin Dünya Bankası ve 12 donörün sağladığı temiz teknoloji fonundan yararlanan ilk ülke olduğunu, bundan da gurur duyduklarını söyledi.

Türkiye ile Dünya Bankası'nın birtakım muhtemel yeni projeler üzerinde görüştüğünü söyleyen Zachau, "İki yeni kredi hattı söz konusu olabilecek. Özel sektör ve bankalara enerji verimliliğiyle ilgili olarak birkaç yüz milyon dolar civarında iki yeni kredi söz konusu olacak. B

ununla birlikte yine üzerinde birlikte çalıştığımız alanlardan bir tanesi Türkiye'nin enerji verimliliğiyle birlikte çevre konularıyla da ilgili olarak yapılabilecek reformlar. Yenilebilir enerji alanında ve çevre yönetimiyle ilgili birtakım çalışmalar devam etmekte. Bu çalışmalara dönük rakamlar şu anda belirlenmiş değil, belirlenecektir" dedi.

Yıldız da geçen dönemde 700 milyon dolarlık ve 220 milyon dolarlık iki tane paket ikraz anlaşması yapıldığını, bunların çevre ve enerji başlıklarında olduğunu bildirdi.

Enerji verimliliği kapsamında 3-4 yıl içinde yapılan yatırımı amorti edecek, finanse edecek bir sistemi kurgulamak gerektiğini vurgulayan Yıldız, bir konutun, binanın izolasyonunun şartnameye uygun yapılması halinde yüzde 30'luk bir enerji verimliliği sağlandığını, bu nedenle sistemi kamu binalarından başlatmayı uygun gördüklerini ifade etti.

Yıldız, kredilendirmenin zamanına ilişkin bir soru üzerine de "Mali yıl 2011'in temmuzunda. Dünya Bankası'nın özellikle kredilendirmesiyle alakalı, hem Hazine hem biz beraber çalışacağız. Ondan sonra bu projeleri sunacağız. Rakam olarak maksimumu 700 milyon doları bulabilir" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2010, 12:27
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner47

banner48