banner39

Dünya mazot tehlikesi ile karşı karşıya

Küresel ısınma 2,2 milyon yoksul aileyi ücretsiz kömürden, 2,6 milyon çiftçiyi ise ucuz mazottan edecek.

Enerji Petrol 07.03.2012, 09:44 07.03.2012, 09:44
Dünya mazot tehlikesi ile karşı karşıya

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sanayileşmenin hızla kirlettiği dünyayı uygulanacak "yeşil ekonomi" ile ayakta tutmak ve daha fazla kirlenmesini önlemek amacıyla başlatılan çevreci çalışmalar Türk çiftçisi ile kömür yardımı alan yoksulu etkileyecek.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan ve Birleşmiş Milletler'in hazırladığı "Küresel Sürdürülebilirlilik Küresel Büyüme" raporuna göre BM üyesi ülkeler küresel ısınmaya yavaşlatmak ve çevreye verilen zararı en aza indirmek amacıyla 2020 yılına kadar fosil yakıtlara uygulanan tüm devlet desteklerini (sübvansiyonlar) sıfırlayacak.

Türkiye'yi etkileyecek

Bugün'ün haberine göre, bu karar, özellikle bazı ülkelerin petrol, doğalgaz ve kömür gibi yakıtlarda uyguladığı sübvansiyonları önlemek amacıyla alındı. Karar dolaylı da olsa Türkiye'yi de olumsuz etkileyecek. Raporda yer alan taahhütlerin uygulanma zorunluluğu bulunmuyor. Ancak BM yönetimi ile toplantılara katılan bakan ve bürokratlar, yeşil ekonomi için raporda yer alan hükümlerin tüm ülkelerde uygulanması yönünde çalışmalar yürütecekler.

Fosil yakıt kirletiyor

Petrol ve petrol ürünleri, doğalgaz ve kömür gibi fosil yakıtlara uygulanan sübvansiyonların kaldırılmasının nedeni ise bu yakıtların çevre kirliliğini olağanüstü artırıyor olması. Yeşil ekonomi ve yeşil kalkınma, yenilenebilir ve çevreye zarar vermeyen enerji kullanımını desteklerken, çevre kirliliğini artıran fosil yakıtların kullanımının azaltılması hedefleniyor.

Yeşil kalkınmaya ters

Türkiye'nin raporda yer alan taahhütleri aynen uygulaması durumunda Türkiye'nin fosil yakıt olan kömür ve mazotta uyguladığı sübvansiyonlar da gündeme gelecek. Halen Türkiye sosyal adaletsizliği azaltmak ve yoksullara destek olmak amacıyla 2 milyon 234 bin aileye bedava kömür dağıtıyor. Bütçe kaynaklarından 2 milyon 261 bin çiftçiye ise 578 milyon 431 bin lira tutarında mazot desteği bütçeden sağlanıyor. Kömür ve mazot tüketimini artıran bu iki sübvansiyonun yeşil kalkınma modeline ters düşeceği ifade ediliyor.

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?