Elektrik ve gazda sıkıntı yok

Enerji Bakanı Taner Yıldız, elektrik tüketimindeki olağan dışı artışın kullanıcılara menfi bir yansımasının olmayacağını açıkladı

Elektrik ve gazda sıkıntı yok

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, rekor kıran elektrik tüketiminin sorun olmadığını belirtti.

İstanbul'u tehdit eden 6 milyar metreküplük gaz açığını gerekirse B planı ile kapatıp İstanbullu'yu gazsız bırakmayacaklarını söyledi.

Yıldız, Rus şirketin yapacağı Akkuyu Nükleer santralın maliyetinin 20 milyardan 25 milyar dolara çıkacağı iddialarına ise, "Bu bizi ilgilendirmez. Biz, 12.30 cent'ten anlaşmamızı yaptık. 2035 yılına kadar bu fiyattan alacağız" dedi.

Hürriyet'in haberine göre AKSA Enerji'nin Bolu Göynük'te yerli kömürle üretim yapacak santralinin temel atma töreni için Bolu Göynük'e gelen Yıldız, gazetecilerle sohbet etti.

Elektrikte tüketimin 37 bin 700 mw'a kadar çıkarak tarihi bir rekorun kırıldığını belirten Yıldız, tüketimin Türkiye'nin büyümesinden daha hızlı olduğuna dikkat çekti. Buna rağmen elektrikte bir sıkıntı olmayacağını ifade eden Yıldız, elektrikte 2-3 bin mw üretim fazlası olduğunu açıkladı.

İSTANBUL'U GAZSIZ BIRAKMAYIZ

BOTAŞ'ın sözleşmesi sona erdiği için Başta İstanbul olmak üzere Marmara Bölgesi'ni besleyen Batı hattından yılbaşından bu yana doğalgaz gelmiyor. Yasal engel olduğu için BOTAŞ yeni sözleşme yapamıyor. 6 milyar metreküplük bu gazı yeni dönemde özel sektör Rusya'dan getirecek. Ancak fiyatların dalgalı olması ve iç piyasada maliyet/fiyat dengesi oluşmadığı gerekçesiyle özel sektör, yılbaşından bu yana ithalat lisansı almadı.

BİZİ İLGİLENDİRMEZ

Enerji Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurumu (EPDK), özel sektöre 10 Ağustos'a kadar lisans almaları konusunda süre verdi. Bu tarihe kadar başvuru olmaz ise Marmara kışa doğalgazsız girecek. Bakan Yıldız, özel sektörün 10 Ağustos'a kadar başvuruda bulunacağını umduklarını bu gerçekleşmezse B ve C planlarının hazır olduğunu söyledi. Türkiye'yi gazsız bırakmayacaklarını söyleyen Yıldız, geçen yıl da benzer durum yaşandığını ancak bu sorunu çözdüklerini anımsattı.

Bakan Yıldız, Rus şirketin Mersin Akkuyu'ya yapacağı nükleer santralın maliyetinin 20 milyardan 25 milyar dolara çıkacağı iddialarının anımsatılması üzerine, "Bu bizi ilgilendirmez. Maliyet isterse iki katına çıksın; biz anlaşmamızı 2035 yılına kadar 12.3 cent'ten almak üzere anlaşma yaptık" dedi.

İŞTE BAKAN YILDIZ'DAN DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMALAR

- Kuzen Irak'tan günde 5-10 tanker petrol gelmeye başladı. Önümüzdeki dönemde bu, 100-200 tankere çıkabilir.

- Elektrik borcunu ödemeyen 227 bin kişinin yargı süreci devam ediyor. 1.1 milyar borcu eğer öderlerse kimse hapis yatmayacak. Parayı ödeyenin cezası ise askıya alınacak. Borcunu ödemeyene müsamaha yok.

- Açıkça söylüyorum. Samsun-Ceyhan petrol boru hattı müzakerelerinde durgunluk dönemindeyiz. 18 Temmuz'da Rusya'ya yapacağımız ziyarette bu konu gündemimizde olmayacak. Petrol getirecek olan şirketler açısında da fizibilitesinin yapılabilir, anlaşılabilir  olması ve teyit edilmesi gerekir. O nedenle durgunluk döneminde.

 

 

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2012, 17:23
banner53
YORUM EKLE

banner39