banner15

Enerji kaybına karşı ilk adım kamuyuna

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Enerji kaybını önlemek için ilk adım kamu binalarında atılacağını belirtti.

Enerji kaybına karşı ilk adım kamuyuna


Fahri Sarrafoğlu / Dünya Bülteni

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, mantolama ve izolasyonla ilgili bir çalışmanın olduğunu belirterek, “3-4 yıl içinde yapılan yatırımı amorti edebilecek bir sistemden kurgulamak istiyoruz. Konutun, binanın izolasyonunu şart nameye uygun bir şekilde yapıldığı taktirde yüzde 30 civarında bir enerji verimliliği sağlıyor. Bu projenin finans tedarikiyle alakalı önemli bir gelişme bekliyoruz. Öncelikle kendimize bir çeki düzen verelim diye bunu kamu binalarında başlatmayı uygun gördük” İfadelerini kullandı.

YÜZDE 30 ENERJİ VERİMLİLİĞİ OLACAK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, makamında Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau kabul etti. Bakan Yıldız, geçtiğimiz dönemde 700 ve 220 milyon dolarlık iki tane paketin ibraz anlaşması yapıldığını belirterek, “Bunlar çevre ve enerji başlıklarıyla oldu. Bizim mantolama ve izolasyonla alakalı enerji verimliliğini son derece ilgilendiren ve konutlarımızı da yakından ilgilendiren bir projemiz var. Bu projenin finans tedarikiyle alakalı önemli bir gelişme bekliyoruz. 3-4 yıl içinde yapılan yatırımı amorti edebilecek bir sistem var. Yani siz bir konutunuzun binanızın izolasyonunu şart nameye uygun bir şekilde yaptığımız taktirde yüzde 30 civarında bir enerji verimliliği var. Biz bunu kamu binalarında başlatmayı uygun gördük. Öncelikle kendimize bir çeki düzen verelim diye. Gönüllülük esasına göre olacak ama biz tavsiye edeceğiz bunu” diye konuştu.

DÜNYA BANKASINDAN DESTEK

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau, Türkiye’nin enerji sektörü programları içerisinde en fazla yere sahip olduğunu belirterek, “Enerji sektörü içerisinde iletim, yenilenebilir enerji, üretim, elektrik, doğalgaz gibi bütün konuları destekleyebilecek bir durumdayız” dedi.

Dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesiyle ve gerçekleşen reformlarla enerji sektöründe oldukça önemli bir ilerleme kaydedildiğini ifade eden Zachau, “Biz daha fazla reformun, daha fazla çalışmanın ilerlemenin gelmesi için desteklerimizi sağlamaya hazırız. Türkiye birçok alanda önemli ilerlemeler kaydetti. Bunlardan bir tanesi yenilenebilir enerji alanı. Geçen yılda Türkiye temiz kalkınma, temiz teknoloji fonundan yararlanan ilk ülke oldu. Dünya Bankası ve 12 donörün sağladığı yardımlardan yaralanan ülke Türkiye oldu” şeklinde konuştu.

İKİ YENİ KREDİ İÇİN KOLAYLIK

Bir gazetecinin, 2011 yılı için enerji sektörüne yapılacak yatırımların kaynak miktarının sorması üzerine Zachau şöyle yanıt verdi: “Dünya Bankası olarak bir takım muhtemel yeni projeler üzerinde görüşüyoruz. Enerji verimliliğiyle ilgili olarak özel sektördeki bankalara birkaç yüz milyon dolar civarında iki yeni kredi hattı söz konusu olabilecek.

Bununla birlikte üzerinde birlikte çalıştığımız alanlardan bir tanesi de Türkiye’nin enerji verimliliğiyle birlikte çevre konularıyla da ilgili olarak yapılabilecek reformlar. Yenilenebilir enerji alanında ve çevre yönetimiyle ilgili bir takım çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmalarla ilgili olarak rakamlar şu anda belirlenmiş değil ama belirlenecektir.”


 

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2010, 03:09
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48