banner39

Gazda yeni fiyatlandırma dönemi

Doğalgazda kulanım miktarına göre ücretlendirme için çalışmalara başladı

Enerji Petrol 11.05.2012, 09:08 11.05.2012, 10:50
Gazda yeni fiyatlandırma dönemi

'Az kullanandan az, çok kullanandan çok' fiyatlandırma sisteminde çalışmalar hazırlandı.

Gazda 'az kullanandan az, çok kullanandan çok' fiyatlandırma sisteminin bu ay tamamlanarak, açıklanacağını kaydeden Enerji Bakanı Taner Yıldız "Mesken ve sanayide doğalgaz kullanımını artırmak istiyoruz" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, meskenlerde doğalgazı 'az kullanandan az, çok kullanandan çok' ücret almayı öngören yeni sistemle ilgili çalışmaların son aşamaya geldiğini belirterek, 15 gün içinde yeni sistemin kamuoyuna açıklanacağını bildirdi. Yıldız, "Amacımız, mesken ve sanayide doğalgaz kullanımını arttırmak" dedi. Yıldız, kamuoyunda merakla beklenen doğalgazdaki yeni tarife sistemine ilişkin çalışmaların son aşamaya geldiğini söyledi.

"VATANDAŞIN ALIM GÜCÜ ARTTI"

Yıldız "Henüz çalışma bitmedi. İki haftaya kadar bitirirler. Ondan sonra kamuoyuna açıklayacağız. Elektrikte 23 milyon, doğalgazda ise 8.5 milyon abone var. Biz meskenlerde kullanımı artırmak istiyoruz. Sanayide de aynı şekilde doğalgaz kullanımının devam etmesini hatta yaygınlaşmasını arzuluyoruz. Elektrik üretimindeki payı ise kademeli olarak düşürülecek" dedi.

Doğalgaza yapılan zamları da değerlendiren Yıldız, doğalgazın tamamen ithale dayalı bir ürün olduğunu, dolayısıyla fiyatının da yurt dışındaki gelişmelere bağlı olarak değiştiğine dikkat çekti. "Doğalgaz fiyatlarındaki gelişmeler bizim dışımızda oluşuyor" diyen Yıldız, doğalgaz ve elektrik fiyatları artarken, hükümet olarak vatandaşın da alım gücünü yükselttiklerini vurguladı. Yıldız, "10 yıl öncesinde asgari ücret 184 liraydı. Bugün ise 700 lira civarında. Asgari ücret ile, 10 yıl önce bin 148 kilovat saat elektrik alınabiliyorken, bugün 2 bin 300 kilovat saat elektrik alınıyor. Yine asgari ücret ile 480 metreküp gaz alınırken bugün 860 kilovat saat gaz alınabiliyor" diye konuştu.

"RUS GAZINI ELEKTRİKLE TAKAS"

Akkuyu Nükleer Santral Projesi'yle ilgili Yıldız, çalışmaların büyük bir hızla devam ettiğini, şirketin ilk etapta 700 milyon dolarlık kaynak getirdiğini söyledi. Yıldız, nükleer santral ile Rusya'ya olan bağımlılığın artacağına ilişkin eleştirilerin doğru olmadığını belirterek, "Amacımız, nükleer enerji ile elektrik üretiminde yüzde 50'ler düzeyinde olan doğalgaza bağımlılığı yüzde 30'lara çekmek. Yani Rusya'nın gazını Rusya'nın elektriği ile takas edeceğiz. Bağımlılığın artmayacak" dedi. Yıldız, santrallere yönelik yapılan çevre eylemlerini de değerlendirdi. Çevreyi korumak adına yapılan çalışmaları desteklediğini ifade eden Yıldız, ancak çevrenin arkasına sığınan farklı emeli olan insanların bulunduğunu söyledi.

"BATI HATTI'NDA YOKUZ"

Yıldız, Botaş'ın gaz alım süresinin 5 Haziran'da dolacağını, Batı Hattı'ndan ise yeni bir süre uzatımına sıcak bakmadıkları mesajını verdi. Yıldız, "Yeni dönemde Batı Hattı'nda özel sektör olacak. Kamu olarak devam etmeyiz" dedi. Yıldız, Cezayir ile yapılan LNG alımına ilişkin anlaşmanın süresinin de 2014'te dolacağını hatırlatarak, süre uzatılması için şimdiden görüşmelere başladıklarını kaydetti. Yıldız, al ya da öde kapsamında Rusya, İran ve Azerbaycan'a yapılan ödemelerin de geri tahsil edilmeye başlandığını söyledi.

Kaynak: Star

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?