banner39

Gazprom da Güney Akım'ı kısaltıyor

Rusya’nın dev doğalgaz şirketi Gazprom, kuzeyden Avusturya’ya kadar ulaşacak ikinci ayağın iptal edilebileceğini duyurdu.

Enerji Petrol 25.05.2012, 19:40 26.05.2012, 09:25
Gazprom da Güney Akım'ı kısaltıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Nabucco’nun Orta Asya ve Hazar enerji kaynaklarını Avrupa’ya taşıyacak doğalgaz boru hattını üçte iki oranında kısaltma kararının ardından, Rusya da uzun süredir çalışmalarını sürdürdüğü Güney Akım doğalgaz boru hattını küçültüyor. Rusya’nın dev doğalgaz şirketi Gazprom’dan yapılan açıklamada, kuzeyden Avusturya’ya kadar ulaşacak ikinci ayağın iptal edilebileceği belirtildi. Şirket kararını Kasım 2012’de yapılacak son çalışmaların ardından verecek.

Türkiye’nin kendi ekonomik sahasından geçişine izin verdiği Güney Akım’la Rusya doğrudan Avrupa piyasalarına ulaşabilecek. Rusya’nın Karadeniz sahil şehriAnapa’da denizin altından geçecek kısımla ilgili inşaat çalışmalarının başlayacağı kaydedilen açıklamada, “Türkiye’nin ekonomik sahası boyunca Karadeniz’in altından geçecek boru hattı Bulgaristan’ın Varna şehri sınırında su yüzeyine çıkacak. Sonra da Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan, Slovenya ve İtalya’nın Tarvisio kentine ulaşacak” denildi. Ana hat olarak planlanan güney ayağın bir kısmı da Yunanistan, Hırvatistan ve Bosna Hersek’e ulaşacak.

Güney Akım doğalgaz boru hattından yıllık 63 milyar metreküp doğalgazın merkez ve güney Avrupa’ya arz edilmesi planlanıyor. Ukrayna’nın by-pass edilmesini öngören hatla ilgili inşaat çalışmaları Aralık 2012’de başlayacak. Rusya Güney Akım üzerinden ilk sevkiyatı da 2015’de yapacak.

Rusya’nın enerji şirketi Gazprom’un yüzde 50 ortak olduğu hatta, İtalyan Eni yüzde 20, Alman Wintershall Holding ve Fransız EdF de yüzde 15’er oranında ortak.

Güney Akım maliyetleri ile ilgili daha önce açıklamada bulunan Gazprom Başkanı Aleksey Miller, denizin altından 925 kilometrelik bir hattın inşa edileceğini ve bunun maliyetinin de 10 milyar Euro olduğunu ifade etmişti. Kara üzerinden yapılacak hatların da 6,5 milyar Euro maliyeti olacağını kaydeden Miller’e göre toplam maliyet 16,5 milyar Euro’yu bulacak.

Azerbaycan ve Hazar Bölgesi doğalgazını Rusya’yı by-pass ederek Avrupa’ya ulaştıracak Nabucco doğalgaz boru hattı ile ilgili proje de üçte iki oranında küçülüyor. Nabucco Konsorsiyumu da geçen ay, Azerbaycan Şah Deniz II Konsorsiyumu’na yeni inşa edilecek doğalgaz boru hattının 3900 kilometreden 1300 kilometreye düşürülmesini teklif etmişti.

Yeni proje Türkiye’nin Bulgaristan sınırından başlayacak Avusturya’nın Baumgarten ve ötesine uzanacak. “Batı-Nabucco” olarak isimlendirilen yeni versiyonda maliyetlerin de önemli oranda düşürülmesi planlanıyor. Nabucco projesine Avusturya OMV, Macaristan MOL, Bulgaristan Bulgargaz, Romanya Transgaz ve Türkiye Botaş enerji şirketlerinin yüzde 16,67 ortaklığı bulunuyor. 2013’te inşaat çalışmalarının başlaması planlanan hattan ilk doğalgaz 2017’de verilecek.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?