banner39

Gazprom Ukrayna`ya gaz akışını kesebilir

Gazprom Başkanı, Ukrayna'nın ek sürenin dolmasına rağmen borcunu ödemediğini açıkladı. Ukrayna'ya verilen gaz kesilebilir

Enerji Petrol 30.10.2013, 14:27 30.10.2013, 14:27
Gazprom Ukrayna`ya gaz akışını kesebilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rus doğalgaz devi Gazprom'un Başkanı Aleksey Miller, Ukrayna'nın Ağustos ayından kalma 882 milyon dolar doğalgaz borcu olduğunu ve ekim ayına kadar tanınan ek sürenin dolmasına rağmen halen ödeme yapılmadığını söyledi. Açıklama, dolaylı bir "gazınızı keseriz" uyarısı olarak değerlendiriliyor.

Miller, Ukrayna'nın Ağustos ayından kalma 882 milyon dolar borcu ödemek için 1 Ekim'e kadar ek süre istediğini ancak, ekim ayının bitmesine rağmen ödemenin halen yapılmadığını belirtti.

Ukrayna'ya gerekli tüm kolaylıkları sağlamalarına rağmen ödeme yapılmadığına ve durumun oldukça ciddi olduğuna vurgu yapan Miller, ödeme şartının ihlali durumunda ön ödemeli sisteme geçmenin masada olduğu uyarısında bulundu.

Miller, Ukrayna'ya destek olmak için birçok adım attıklarını belirterek, Naftogaz şirketinin Gazprom'a olan ödemelerini aksatmaması adına, Ukrayna sınırlarından geçen Rus transit boru hattı ödemelerinin 2015 Ocak ayına kadar olan kısmını peşin yatırdıklarını söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?