banner39

Grönland'da radyoaktif maden yasağı bitti

Grönland Adası’nda radyoaktif madde içeren yeraltı kaynaklarının çıkarılmasına yeşil ışık yakıldı.

Enerji Petrol 25.10.2013, 14:12 25.10.2013, 14:12
Grönland'da radyoaktif maden yasağı bitti

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Grönland parlamentosu, büyük maden kaynaklarını çıkarmaya istekli Avustralya ve Çin yatırımcılarına ülkenin uranyum gibi radyoaktif maddeleri de kapsayan madenlerine erişimini sağlayacak on yıllardır süren yasağı sona erdirdi.

Uzun yıllardır çıkarılması tartışmalara neden olan yeraltı kaynaklarının işletilmesi ile sadece balıkçılık ve Danimarka’dan gelen sübvansiyonlarla ayakta kalan Grönland ekonomisine hayat verilmesi hedefleniyor.

Söz konusu proje çevreci örgütler tarafından adanın eko-sistemine zarar vereceği gerekçesiyle eleştiriliyor.

50 bin nüfuslu adanın yeraltı kaynaklarını çıkarmak için yapılan ihaleyi İngiliz London Mining şirketi kazandı. İzin sadece uranyum yatakları için değil aynı zamanda dünyada nadir bulunan ve 21. yüzyılda rüzgar türbinlerinden hibrid otomobiller ve akıllı telefonlara kadar ürünlerde kullanılan madenleri de kapsıyor. Bu madenleri ise halihazırda en çok Çin çıkarıyor.

Adanın özerk yönetimi, proje nedeniyle binlerce Çinli maden işçisinin adaya getirilmesine karşı çıkıyor. Grönland özerk bir yönetim olmakla birlikte eski sömürge yönetimi Danimarka hala güvenlik ve savunma konularında söz söylüyor.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?