banner39

Gümrüklerde sevindiren vergi kararı

Gümrüklerde, bir ayda beşten fazla grişi çıkış yapan araçlardan alınan akaryakıt vergisinin kaldırılması sevindirdi

Enerji Petrol 08.03.2012, 16:37 08.03.2012, 16:59
Gümrüklerde sevindiren vergi kararı

Gümrük kapılarında bir ay içerisinde, aynı plaka ile beşinci kez yapılan girişte alınan bir depoluk akaryakıt vergisi kararının kaldırılması sevinçle karşılandı.

Bakanlar Kurulu'nun, 11 Ocak 2012 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 4458 Sayılı Gümrük Kanunu'nun bazı maddelerini değiştiren kararın ardından, Türkiye'deki sınır kapılarında aynı plakalı bir araçla beşinci kez yapılan girişlerde bir depo akaryakıt vergisi alınmaya başlandı.

Yunanistan ve Bulgaristan'dan her gün onlarca araç, günübirlik Edirne'ye geliyordu. Karar, ildeki esnafı olumsuz etkileyeceği gerekçesiyle büyük tepki çekmişti.

Bakanlar Kurulu'nun, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan kararının ardından, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden giriş ve çıkış yapan araçlar için ayda dört defa sınırlaması kaldırıldı. Ancak AB ülkeleri haricinde giriş ve çıkış yapan araçlar için eski uygulama devam edecek ve sürücüler vergi vermeyi sürdürecek.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Güler, kararda yapılan bu değişiklikle ilin ekonomisi ve esnafını olumsuz yönde etkileyen bir önceki kararın etkilerini ortadan kaldıracağı gibi, AB üyesi ülkelerden gelen ziyaretçilerin ekonomiye olan katkılarını da artıracağını söyledi.

Güler, "Bakanlar Kurulu'nun yurt dışı giriş çıkışlar ile ilgili yapılan düzenlemenin ilimiz ekonomisi için olumlu yönde değiştirilmesi konusunda katkıları bulunan, başta başbakanımız olmak üzere, Bakanlar Kurulumuza, Edirne milletvekillerimize, konuyu sürekli gündemde tutan Edirne sivil toplum kuruluşu yetkililerimize çok teşekkür ederiz." dedi.

 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
24
gök gürültülü hafif yağmurlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?