banner39

Güney Gaz Koridoruna AB bürokrasisi engeli

Güney Gaz Koridoru projesinin gecikmesinin nedeninin AB büroksasisinin projeye çıkardığı engeller olduğu açıklandı. Diğer taraftan projenin danışma kurulu toplantısı yarın başlayacak

Enerji Petrol 11.02.2015, 16:48 11.02.2015, 16:48
Güney Gaz Koridoruna AB bürokrasisi engeli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Caspian Barrel Petrol Araştırmaları Merkezi Başkanı İlham Şaban, Avrupa Birliği kaynaklı bazı kurallar ve bürokratik engellerin Güney Gaz Koridoru projesinde vakit kaybına neden olduğunu ifade etti.

Azerbaycan doğalgazını Gürcistan ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak olan Güney Gaz Kori̇doru projesine ortak ülkelerin enerji bakanları Bakü'de bir araya gelecek.

"Güney Gaz Koridoru Danışma Kurulu" toplantısında özellikle projenin Avrupa ayağında yaşanan bürokratik engellerin ortadan kaldırılması ve sürecin hızlandırılması konularının görüşülmesi bekleniyor.

Şaban, yaptığı değerlendirmede, Şahdeniz 2 yatağındaki doğalgazın işletilmesi ve Güney Gaz Koridoru'yla Avrupa'ya taşınmasına yönelik tüm anlaşmaların tamamlandığını, bundan sonraki aşamada ülkeler arasında daha sıkı koordinasyon gerektiğini söyledi.

Azerbaycan'ın daha önce Gürcistan ve Türkiye ile Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı, Bakü-Tiflis-Erzurum Doğalgaz Boru Hattı gibi projelerde bürokratik işlemleri hızla çözerek hayata geçirdiğini ifade eden Şaban, şöyle konuştu:

"Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye tarafında hiçbir bürokratik sorun olmayacak. Bu projede AB üyesi ülkeler de var. Avrupa ülke ve kurumlarında olan bazı kurallar ve bürokratik engeller vakit kaybına neden oluyor. Boru hattının sadece beş kilometrelik bölümü İtalya'dan geçecek. Burada yaşayan insanlar, zeytin ağaçlarının kesileceği gerekçesiyle projeye engel oluyor. Yunanistan'da da iki bölgede benzer sorunlar var. Ayrıca yeni Yunan hükümeti yetkilileri de projeyi yeniden gözden geçireceğini açıklamıştı. Aslında tüm kararlar alındı. 45 milyar dolarlık sermaye yatırılması öngörülen bir proje. Toplantının ana konusunun, sürecin hızlandırılması olacağını düşünüyorum."

Atlas Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Elhan Şahinoğlu ise Güney Gaz Koridoru projesinin Nabucco projesinin kaderini yaşamaması için AB ülkelerinin hızlı kararlar alması gerektiğini dile getirdi.

AB ülkelerinin Azerbaycan gazına ilgi gösterdiğini fakat kendi topraklarından boru hattı çekilmesini geciktirdiklerini kaydeden Şahinoğlu, bunun, tüm katılımcıların zararına olduğunu belirtti.

Azerbaycan, Türkiye ve Gürcistan'ın proje için üzerine düşeni yapacağını ifade eden Şahinoğlu, "Boru hattının Avrupa kısmında sorunlar yaşanabilir. Daha önce Nabucco projesi de AB'nin bürokratik engelleri ve uzun müzakereler nedeniyle geri plana itilmişti. Bakü, Güney Gaz Koridoru'nun, Nabucco'nun kaderini yaşamaması için AB'den işlerin hızlandırılmasını istiyor. Toplantıda en çok bu konu üzerinde durulacak" dedi.

DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YARIN BAŞLAYACAK

"Güney Gaz Kori̇doru Danışma Kurulu Toplantısı" yarın Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Maroş Şefçoviç'in açılış konuşmalarıyla başlayacak.

Toplantıya, Aliyev ve Şefçoviç'in yanı sıra Enerji ve Tabii Kaynakla Bakanı Taner Yıldız, Azerbaycan Enerji Bakanı​ Natig Aliyev, Gürcistan Başbakan Yardımcısı ve Enerji Bakanı Kakha Kaladze, Yunanistan Çevre ve Enerji Bakanı Panagiotis Lafazanis, Arnavutluk Enerji ve Sanayi Bakanı Damian Gjiknuri, Bulgaristan Enerji Bakanı Temenujka Petkova ve İtalya Sanayi Bakan Yardımcısı Claudio De Vincenti de katılacak.

Güney Gaz Koridoru; Azerbaycan'dan Gürcistan'a uzanan Güney Kafkasya, Türkiye'den geçecek olan Trans-Anadolu (TANAP) ile Yunanistan ve Arnavutluk üzerinden Adriyatik Denizi'ne, oradan İtalya'nın güneyine, İtalya'dan da diğer Avrupa ülkelerine uzanacak Trans-Adriyatik (TAP) doğalgaz boru hatlarından oluşuyor. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?