İran gaz şirketi iflas başvurusu yaptı

Dünya güçleriyle yapılacak nükleer enerji görüşmeleri öncesinde ülkede ekonomik sıkıntılar artıyor. İran'da yaptırımların vurduğu devlete ait gaz şirketi batmak üzere olduğunu duyurdu

İran gaz şirketi iflas başvurusu yaptı

Tahran dünya güçleriyle görüşmelerden rahatlamayla çıkmayı umarken, uluslararası çaptaki yaptırımların ekonomik sıkıntıları arttırdığının bir işareti olarak İran'ın ulusal gaz şirketi batmakta olduğunu açıkladı.

Yarı resmi Mehr Haber Ajansı'nın verdiği bilgiye göre, devlet yönetimindeki İran Ulusal Gaz Şirketi CEO'su Hamid Reza Araghi, hafta sonunda şirketin iflas açıkladığını bildirdi. Haberde şirketin 100 trilyon riyal ya da yaklaşık 4 milyar dolar borcu olduğu belirtildi.

Şirket ise Pazartesi günü yorumları reddetti. Telefonla ulaşılan şirket sözcüsü Macid Boujarzadeh şirketin iflas ettiğini yalanladı. Ancak medyaya yansıyan haberlerde İran Petrol Bakanı Bijan Zangeneh'in "şirketin mahvolduğunu" söylediği belirtildi.

İran'ın nükleer silah yapmasını önlemek için getirilen yaptırımlar ülkenin kritik önem taşıyan enerji endüstrisini yıkıma uğrattı. Doğalgazın küçük bir gelir kaynağı olmasının yanında büyük bir gelir kaynağı olan petrol ihracatı 2012'nin başından bu yana neredeyse yarıya indi.

Paris merkezli ekonomist ve İran uzmanı Feridun Khavand, "İran ekonomisi nefessiz kalmış durumda," dedi. Khavand, "Her zaman yanlış yönetildi ancak petrol geliriyle arayı kapatmayı başarıyorlardı. Şimdi cepleri hızla boşalıyor." dedi.

Washington'da politika yapıcılar yaptırımların gerekli olduğunu söyleyip daha da yoğunlaştırılmasını istiyor. Beyaz Saray İran ile müzakerelerin desteklenmesi için Kongre üzerindeki baskıyı artırırken ABD Devlet Başkanı Barack Obama senatörleri Salı günü toplantıya davet etti.

İran dünyanın en büyük ikinci doğalgaz rezervlerine sahip. Dünyadaki toplam rezervin yüzde 15'ine sahip olduğu düşünülüyor. Türkiye, Ermenistan ve Azerbaycan'a yapılan ihracattan 2012'de günlük 10,5 milyon dolar elde edildiği tahmin ediliyor. Bu petrolden elde edilen gelirin küçük bir kısmına denk.

Yaptırımlar nedeniyle yeni petrol boru hatları gibi doğalgaz projeleri gerçekleştirilemiyor ve Avrupa'ya ihracat yapılamıyor.

Avrupa Birliği'nin 2010 yılında getirdiği yaptırımlar İran'ın, sevkiyat için gerekli tankerler dahil sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ihraç edebilmesi için gerekli teknolojiyi almasının önüne geçti. Sonuç olarak İran'daki LNG projeleri hız kesti ve ülke petrol boru hatlarına mahkum kaldı.

ABD Enerji Bilgi Yönetim Dairesi'ne göre, bu yılın başında İran'ın kanıtlanmış rezervleri 33,612 trilyon metreküptü. Yaptırımların kaldırılması ve İran'ın doğalgaz rezervlerini geliştirebilmesi halinde İranlı yetkililer ülkenin doğalgaz satışından petrol gelirini de aşarak yıllık 130 milyar dolar gelir elde edebileceğini söylüyor.

Kaynak: Wall Street Journal

 

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2013, 14:22
banner53
YORUM EKLE

banner39