banner39

İran ve Rusya'dan dev enerji anlaşması

Moskova'nın, İran ile "petrol karşılığı mal takası" anlaşması imzalamaya hazırlandığı bildirildi

Enerji Petrol 10.01.2014, 13:36 10.01.2014, 15:30
İran ve Rusya'dan dev enerji anlaşması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran ve Rusya, İran'ın nükleer programını sona erdirmek için başlatılan yaptırımlara karşı yeni bir strateji geliştirdi. Tetrol karşılığı mal takası öngören müzakerelerin sürdüğü ve anlaşma imzalanması durumunda  İran'ın petrol ihracatının gözle görülür şekilde artacağı kaydediliyor.

Müzakerelere yakın Rus ve İranlı kaynaklar, Rus ekipmanı ve malları karşılığında günlük 500 bin varil İran petrolü satın alınmasını sağlayacak bir takas anlaşması için son detayların tartışıldığını söyledi.

Bir Rus kaynak "ayrıntıları tartışıyoruz ve anlaşma tarihi bu detaylara bağlı" dedi.

Anlaşmanın, Rusya dahil olmak üzere altı dünya gücü ile İran arasında Cenevre'de Kasım ayında varılan nükleer uzlaşmanın resmen yürürlüğe girmesinden önce açıklanıp açıklanmayacağı netlik kazanmadı.

ABD ve Avrupa'nın yaptırımları İran'ın petrol ihracatını yary yarıya azaltmış durumda. Rusya, İran'a herhangi bir yaptırım uygulamıyor.

İran'ın Rusya'ya günlük 500 bin varil petrol satması durumunda ihracatının yüzde 50 oranında artacağı  ekonomisine önemli bir ivme kazandıracağı belirtiliyor. Karşılığında Rusya'dan ne tür ekipman ve mal takasının teklif edildiğine dair bilgi henüz bilgi verilmedi.

Yorumlar (0)
28
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?