İran'a ambargo konusunda bizi BM kararları bağlar

Bakan Yıldız, İran konusunda Türkiye için BM kararlarının bağlayıcı olduğunu belirtti. Financial Times ise İran'ın Türkiye'ye daha fazla petrol satma girişimlerinin başarısız olacağını savundu

İran'a ambargo konusunda bizi BM kararları bağlar


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ABD ve Avrupa Birliği'nin İran'a petrol ithalatı yaptırımı kararlarına ilişkin, ''ABD ve Avrupa Birliği'nde bir kısım kararlar alındığı söyleniyor. Bizim için Birleşmiş Milletler'in (BM) kararları bağlayıcıdır. BM kararlarının dışındaki herhangi bir karar bizim için bağlayıcı değildir. Şu anda gerek TÜPRAŞ gerekse ithal edilen bütün yapı normal işlevlerine, ithalatına devam ediyor. Şu anda ithalatımız devam ediyor ve herhangi bir yol haritamızda bugün itibariyle bir değişiklik yok'' dedi.

Yıldız, 3. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu'nun ardından gazetecilere yaptığı açıklamada "Biz hangi kuruluşlara karşı sorumluyuz, hangi kuruluşlara karşı sorumlu değiliz bunu birçok kereler kamuoyuyla paylaşıyoruz. Bu açıdan Avrupa Birliği böyle bir karar almış olabilir veya olmayabilir. Biz AB üyesi ülke değiliz. Şu anda ithalatımız devam ediyor ve herhangi bir yol haritamızda bugün itibariyle bir değişiklik yok" şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal da, Türkiye'nin kendini İran'a BM Güvenlik Konseyi'nin yedinci bölümü altındaki tedbirler haricinde, herhangi bir tek yönlü veya grupların aldığı yaptırımlara bağlı hissetmediğini bildirdi.

Financial Times: İran'a yapılan ödemeler riskte

Öte yandan, ABD ve AB’nin petrol yaptırımlarıyla karşı karşı bulunan İran’ın Türkiye gibi ülkelere daha fazla petrol satmaya çabalayacağı ancak bu gayretlerin kolay sonuç vermeyeceği öne sürülüyor.
Financial Times gazetesi, bu konudaki haberinde İran’a petrol ödemelerde Hintli şirketlere aracılık yapan Halkbank üzerinden mevcut ödeme kanalının Washington’un son yaptırımları nedeniyle “riskte" olduğunu da savundu.

Gazete, yaptırımların etkisinin belli olmadığını ancak Japonya, Güney Kore, Tayvan ve Hindistan’ın İran’dan petrol alımlarında küçük bir azaltmaya gidebileceklerini yazdı.

İngiliz gazetesi, İran’ın ambargo edilen petrolünü başka pazarlara satmaya çalışması yönündeki beklentilere dikkat çekerken İran’ın az sayıda müşterisi olduğunu belirtti. Haberde Türkiye ve Güney Afrika’nın büyük alıcılar olduğu ancak İran petrolünün halen her iki ülkenin toplam ithalatının üçte birini oluşturduğu için daha fazla satın almalarının pek olası görünmediği savunuldu.

Hindistan’ın da daha önce ABD tarafından ilan edilen yaptırımlardan olumsuz etkilenen rafinerilerinin nedeniyle zaten İran’dan petrol alımlarını azalttığına dikkat çeken FT, Hindistan refinerileri için İran’a ödemelerinde aracılık yaptığı belirtilen Halkbank’a değinerek “Şimdi de Washington’un son yaptırımları nedeniyle Türkiye’deki Halkbank’ üzerinden mevcut ödeme kanalı riskte olduğu için muhtemelen daha çok azalmalar olacak” diye yazdı.

Böylece bir tek Çin’in, kaldığını ve zaten İran petrolünün en büyük ithalatçısı olan bu ülkenin alımlarını artırabileceği konuşulduğu belirtilen haberde ancak Çin’in, halen İran’ın AB ve başka Asya ülkelerine sattığı tüm petrolünü alması halinde İran’a olan bağımlığının yüzde 100’ü aşacağına işaret etti.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2012, 16:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zafer  Şaban SOĞANCIOĞLU
Zafer Şaban SOĞANCIOĞLU - 5 yıl Önce

Dünyamızı koruyalım kollayalım onun bir tarafı eşildiğinde veya bir tarafına zarar geldiğinde benim karnıma toplu iyneler batıyor ben DÜNYAMIZI bu kadar çok seviyorum VATANIM Benim KALBİM YÜREĞİM DÜNYADA Diyer organlarım.

banner39