banner39

Japonlarla 21 milyar dolarlık imza atılıyor

Sinop'a yapılacak 21 milyar dolarlık nükleer santral için Japon-Fransız ortaklığıyla bugün imzalar atılacak

Enerji Petrol 03.05.2013, 09:55 03.05.2013, 11:51
Japonlarla 21 milyar dolarlık imza atılıyor

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Nükleer santral atağına kalkan Türkiye, Mersin'in ardından Sinop'taki ikinci santral için "Japonya - Fransa" ortaklığıyla imza atıyor.

Ankara'da temaslarda bulunacak Japon Başbakanı Shinzo Abe ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sinop'a yapılacak santral için anlaşmayı bugün resmileştirecek. Sinop'ta yapılacak santral JaponMitsubishi ve Fransız Areva ortaklığı tarafından inşa edilecek.

22 milyar dolarlık yatırıma mal olacak santral için Erdoğan, "Japonya ile hükümetler arası anlaşmayı imzalama aşamasına geldik. Sinop'ta nükleer santrali Japonya ile yapacağız. Japonya depreme karşı tecrübe ve 'know how' sahibi.

Çevreye olan duyarlılık konusunda da ileride. Fransız Areva'nın da teknolojik gücü yüksek" derken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da benzer yönde açıklama geldi. Çin gözden çıkarılmadı Başbakan Tayyip Erdoğan, "3. santral için yer belirleme çalışmalarımız devam ediyor.

Japonya ile çalışmaya açığız. 2030 yılında toplam elektrik üretimimizin en az yüzde 15'ini nükleer enerjiden elde etmeyi planlıyoruz" diye konuştu.

"Akkuyu anlaşmasına göre kamunun burada kısmen bulunduğunu görüyoruz. Bu yapımda ortak olarak bulunacaktır" diyen Bakan Yıldız, nükleer santralde Japonya'ya uzun süre yarışan Çin ile Türkiye'nin yapacağı işbirliklerinin burada bitmediğini söyledi.

Sinop'a kurulması planlanan ikinci Nükleer santral için pazarlıklar, Güney Kore, Japonya, Kanada, Çin ve Fransa ile sürdürülüyordu. Daha sonra Çin ile Japonya arasında süren rekabet, Japonların zaferiyle sonuçlandı.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?