banner39

Kıbrıs müzakerelerinin kilidi doğalgaz

Kıbrıs’ta Türk ile Rum kesimi arasında yeniden başlayan müzakere sürecinin en yakından takip edildiği yerlerden biri Lübnan.. Anlaşma ihtimali doğalgaz açısından önemli..

Enerji Petrol 12.02.2014, 17:59 12.02.2014, 19:14
Kıbrıs müzakerelerinin kilidi doğalgaz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kıbrıs’ta Türk ile Rum kesimi arasındaki müzakere süreci, Lefkoşa’da, BM’nin gözetiminde yeniden başladı. Kıbrıs Rum kesimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve KKTC Başkanı Derviş Eroğlu arasındaki görüşme sonrası "en kısa sürede bir çözüme ulaşma ve hemen ardından iki bağımsız referandum yapma” hedefleri paylaşıldı.

Kuşkusuz yeni müzakerelerin en yakından izlendiği başkentlerden biri Beyrut. Görüşmeleri ve ele alınan konuları değerlendiren Lübnan'ın önemli gazetelerinden El Safir, ekonomi faktörünün iki tarafı teşvik eden önemli bir faktör olduğuna vurgu yaptı.

Haberde şu görüşlere yer verildi: "Türk tarafı, Akdeniz’in doğusunda keşfedilen petrol ve doğal gaz zenginliğinin, ihracat sorunlarıyla karşı karşıya olduğunun farkında çünkü Türkiye, bu servetin bütün Ada halkının ortak mülkü olduğu gerekçesiyle Kıbrıs tarafının bu petrolden tek başına yararlanmasına karşı. Zaten Rum şirketlerini ve diğer yabancı şirketleri burada arama ve sondaj çalışması yapmamaları konusunda defalarca uyardı. Türkiye, Kıbrıs petrolünün, Türk tarafıyla önden bir uzlaşma sağlanmadan ihraç edilmesine de karşı. Kıbrıs meselesindeki karışıklıklara, İsrail’in Akdeniz’in doğusundaki yataklardan çıkardığı doğal gaz da eklendi."

Denkleme İsrail’i de ekleyen gazete, Türkiye'nin Avrupa’ya doğal gaz ihraç etmek için İsrail’den Kıbrıs’a, oradan da Türkiye’ye uzanacak bir boru hattı inşa etme planlarıyla ilgili iddiaları hatırlattı. Ancak bu projenin İsrail'in Mavi Marmara için özür ve tazminatlara bağlı olduğuna da dikkat çekildi. El Safir, "Bu konu, üç devlet arasında -Türkiye, Kıbrıs, İsrail- petrol ve doğal gaz alanlarındaki iş birliği ile bağlantılı olabilir. Bu da Kıbrıs meselesinin çözüm sürecinin yeniden başlamasını açıklar niteliktedir" yorumunda bulundu.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?