banner39

Kömür çıkaran özel şirketler kapanıyor

Soma'daki maden kazasından sonra getirilen şartlar, özel maden şirketlerini kapanma noktasına getirdi

Enerji Petrol 15.12.2015, 12:12 15.12.2015, 12:12
Kömür çıkaran özel şirketler kapanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Soma’da yaşanan ve 301 işçinin hayatına mal olan maden kazasının ardından çıkartılan Torba Yasa, en çok Zonguldak kömür havzasını etkiledi. Yasanın getirdiği şartları uygulamaları halinde zarar ettiklerini savunan özel şirketler, sonuç olarak kapıya kilit vurmak zorunda kaldıklarını belirtiyor. Maden şirketleri, özellikle çalışma saatlerinin 6 saat ile sınırlandırılması konusunun üretimi olumsuz etkilediğini savunuyor.

Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait maden sahalarından kiralama usulüyle kömür üreten firmalar üretimi durdurma kararı aldı. Türkiye Taşkömürü Kurumu sahalarında işçi çalıştıran 22 özel şirketten geriye kalan 18’i de yıl sonu itibariyle madenlere kilit vuracak

 Özel şirket yöneticileri bu durumun kaçak ocak sayısının artmasına neden olacağını belirtiyor. Çalışma ve İş-Kur İl Müdürlüğü’ne verilen dilekçe ile birlikte işçilerine çıkış veren firmalar hükümet tarafından iyileştirilme yapılmaması halinde kömür üretimine son verecek.

Son yıllardaki olumsuz gelişmelerin ardından 5 bine yakın göç veren şehir, yeni bir göç dalgası karşısında olumsuz etkilenecek.


banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?