banner39

Kuzey Kutbu için yarış kızışıyor

Başta Rusya ve Kanada, beş ülke doğal kaynaklar zengini Kutup bölgesindeki hak iddialarını BM'ye götürecek

Enerji Petrol 22.09.2010, 14:20 23.09.2010, 08:01
Kuzey Kutbu için yarış kızışıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kuzey Kutbu'nun mineral zenginliklerinden faydalanmak için başlayan uluslararası yarış, Moskova'da bir konferansta masaya yatırılıyor.

BBC'nin haberine göre, Kuzey Kutbu'nun bir uluslararası çıkar çatışmasına dönüşmesini engellemek amacı taşıyan konferansa, bölgede hak iddia eden Rusya, Norveç, Kanada, Danimarka ve Amerika Birleşik Devletleri katılıyor.

Dünyanın petrol ve doğal gaz rezervlerinin yaklaşık dörtte birinin Kuzey Kutbu'nda bulunduğu tahmin ediliyor.

Kuzey Kutbu'nda hızla eriyen buz tabakasının doğal zenginliklere erişimi çok daha kolaylaştırması, bölge üzerindeki rekabeti de artırdı.

Kuzey Kutbu'ndaki çıkar çatışmasının odağında, su altında yer alan Lomonosov Sıradağları var.

Üç yıl önce Rusya'dan Kuzey Kutbu'na giden bir ekip bölgeyi sahiplendiklerini simgeleyen bir titanyum bayrağı okyanus yatağına dikti.

RUSYA DEV PETROL REZERVİ BULDU

Rusya Doğal Kaynaklar Bakanı Yuri Trutnev, Kuzey Kutbu'nun Rusya'nın sınırları içinde kalan kesiminde yaklaşık 100 milyar ton gaz ve petrol olduğunu tahmin ettiklerini söyledi.

Kuzey Kutbu'ndaki Lomonosov Yakası'nın sahipliği konusunun BM tarafından karar verileceğinin hatırlatılması üzerine, ''Davayı kazanmamız halinde bölgede enerji kaynaklarının araştırılması konusunda acele etmeyeceğiz. Lomonosov, gelecek için çalışma konusu. Bu bölgenin geliştirilmesi çalışmasına hemen başlayacağımızı düşünmüyorum'' dedi.

Trutnev, bu bölgenin kendilerine ait olduğunu BM'ye ispat etmek amacıyla Rusya'nın, önümüzdeki 3 yıl içinde yapılacak araştırmalar için yaklaşık 100 milyon TL ayıracağını da sözlerine ekledi.

HAK İDDİALARI İLE BM'YE GİDECEKLER

Kanada, Rusya ve Danimarka, Kuzey Kutbu'nda sular altındaki dağlık bir alanı oluşturan Lomonosov Yakası ile ilgili sahiplik iddiasını BM gündemine taşımayı planlıyor. Rusya bu konuda BM'ye ilk başvurusunu 2001 yılında yapmış ancak bu başvurusu yetersiz delil yüzünden geri çevrilmişti. Hak iddia eden Kanada ve Danimarka'nın da Birleşmiş Milletler'e başvurularını yakında sunmaları bekleniyor.

Rusya ve Norveç kendi bölgelerinde sınır anlaşmazlığı konusunda geçtiğimiz haftalarda bir anlaşmaya vararak bölgede petrol ve gaz araştırmalarının önünü açmış, iki ülke Barents Denizi'nin yüzeyinde bulunan madenleri önceden çıkarmaya başlamıştı.

Rusya 2008 yılında Kuzey Kutbu Strateji belgesini imzalarken, Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev de kutupların 2020 yılında Rusya'nın en önemli stratejik kaynak üssü haline gelmesi gerektiğini söylemişti.

 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?