banner39

Mehmetler yine Rekabet'e takıldı

Rekabet Kurulu, Mehmet Emin Karamehmet ve Mehmet Kazancı ortaklığına ait MMEKA şirketine, AYEDAŞ için olumsuz cevap verdi.

Enerji Petrol 08.03.2011, 07:37 08.03.2011, 07:37
Mehmetler yine Rekabet'e takıldı

 Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
Rekabet Kurulu, elektrik dağıtım bölgesi özelleştirmelerine birlikte katılan işadamları Mehmet Emin Karamehmet ve Mehmet Kazancı ortaklığına ait MMEKA şirketine, İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım AŞ (AYEDAŞ) için olumsuz cevap verdi. 

Zaman'ın haberine göre, Kurul, aralık ayında aldığı kararla Mehmet Kazancı'ya "Aksa'da yüzde 5 hissen var. İhalelerin tamamını almanız halinde kardeş ortaklığıyla hakim durum oluşturabilirsin." demişti.

Cemil ve Mehmet Kazancı'ya da, "İkinizden biri ihalede ayrı ayrı kazandığınız Trakya veya Boğaziçi ve Gediz'den birini bırakın." tavsiyesinde bulunmuştu. Rekabet Kurulu, dün verdiği kararda da önceki kararına atıf yaparak, "Mehmet Kazancı'nın ortağı olduğu şirket MMEKA, AYEDAŞ'ı alırsa hakim durum oluşturur." dedi.

Böylece MMEKA'nın AYEDAŞ'ı almasına engel oldu. MMEKA'nın Gediz veya Boğaziçi'nden birini bırakması gerekiyor. Bırakmazsa AYEDAŞ'ta ihalenin 1 milyar 812 milyon dolarla ikinci olan Yıldızlar SSS'e kalması ihtimali öne çıkıyor.

Rekabet Kurulu'ndan dün Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım AŞ (AYEDAŞ) vetosu yiyen Karamehmet-Kazancı ortaklığı (MMEKA), Başkentgaz'ı da devralamadı. Ortaklık 1,2 milyar dolara kazandıkları ve devir için son tarih olan 7 Mart'ta sürenin dolmasına dakikalar kala ek teminat yatırarak ek süre istedi.

Özelleştirme kaynaklarından edinilen bilgiye göre MMEKA, dün akşam saatlerine doğru Özelleştirme İdaresi Başkanlığı hesabına 30 milyon dolar yeni teminat yatırarak Başkent doğalgazı devralmak için 60 günlük ek süre aldı.

Bu rakamla MMEKA'nın Başkent için yatırdığı teminat 80 milyon doları aştı. Ağustos ayında yapılan ihalenin ardından şirketi halen devralmayan ikilinin Rekabet Kurulu kararlarının ardından başlayan belirsizlik süreci ile kredi temininde zor günler yaşadığı ifade ediliyor.
 

Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?