banner15

Moody's'den Körfez'e petrol fiyatı uyarısı

Moody's, Körfez ülkelerini düşük petrol fiyatlarının bütçe açığını arttıracağı yönünde uyardı

Moody's'den Körfez'e petrol fiyatı uyarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody's, düşük petrol fiyatlarının, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkelerinde büyümeyi yavaşlatacağı ve bütçe açığını artıracağı uyarısında bulundu.

Moody's'in hazırladığı "KİK: Düşük Petrol Fiyatlarının Mali Ölçekleri Zayıflatması" adlı raporda, KİK ülkelerinin, düşük fiyatlara karşı harcamalarında kısıtlamaya gitmeye başladığı ve yeni gelir kaynakları elde etmek için yeni ekonomik önlemler uygulamaya hazırlandığı belirtildi.

Ancak, düşük kamu harcamalarının bu yıl KİK ülkelerinin ekonomik büyümesinin üzerinde baskı yaratacağına dikkat çekilen raporda, "Düşük petrol fiyatları, KİK ülkelerinin rezervlerini aşındırıp, borç seviyelerini yükselterek, kamu finansmanını olumsuz etkileyecek" ifadesine yer verildi.

Raporda, KİK ülkelerinin mali açıklarının gayrı safi yurtiçi hasılaya oranının, geçen yıl yüzde 9 olduğu hatırlatılarak, bu yıl yüzde 12,5'e yükseleceğinin de öngörüldüğü kaydedildi.

ÜÇ ÜLKEDE MALİ BOZULMA DAHA HIZLI OLACAK

Ayrıca, Moody's, Suudi Arabistan, Bahreyn ve Umman'da mali bozulmanın Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Kuveyt'e kıyasla daha hızlı olacağını tahmin ettiğini bildirdi.

KİK ülkeleri içinde dış borçlanmanın da en fazla Suudi Arabistan, Bahreyn ve Umman'da artacağının altını çizen Moody's, bu ülkelerde kamu borcunun 2016'da, 2014'e göre, sırasıyla yüzde 35, yüzde 18 ve yüzde 15 artacağını da vurguladı.

Moody's, diğer üç ülkede ise bu oranın yüzde 11 ila 13 arasında artış göstereceğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2016, 10:02
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48