banner15

Niğde'de petrol, Manisa'da altın bulundu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Niğde'de petrol bulunduğunu açıkladı

Niğde'de petrol, Manisa'da altın bulundu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun Niğde'nin Badak bölgesinde tuz aranırken petrol bulunduğunu söyledi. Manisa'nın Soma ilçesinde de altın revervi bulunmuştu.

Petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına büyük kaynak ayrıldığını belirten Bakan Alaboyun; "Niğde'nin Badak beldesinde MTA sondajla tuz ararken petrol çıktı. Böyle kusma yaptı. Araştırma yaptırdık. Oradaki petrolün ana kayaç olmadığı, başka yerden sızma olduğu söyleniyor" dedi.

Kasım ayı başında Bakan Alaboyun, ülke tarihinin en büyük maden faciası ile sarsılan Manisa'nın Soma ilçesinde 100 ton altın rezervi bulunduğu açıklamıştı. Dün  de Balıkesir'in İvrindi ilçesinde 2 milyar dolarlık altın rezervi bulunduğu haberi geldi.

Enerji Bakanı Ali Rıza Alaboyun, geçen yıl petrol ve doğalgaz aramada tüm zamanların en fazla sondaj metrajına ulaşıldığını belirtmiş ve Türkiye'de 2003 ile 2015 Eylül ayı sonu arasında 29,2 milyon ton ham petrol, 3,56 milyon ton petrol eş değeri doğalgaz elde edildiğini açıklamıştı. Alaboyun, üretilebilir rezervin ise 2014 sonu itibarıyla 42,6 milyon tona ulaştığını söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2015, 13:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35