Nükleer santralde karar zamanı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Karadeniz'e inşa edilecek nükleer santral antlaşmasının hafta sonunda nihayete ereceğini belirtti. Bakan, 'Japonya ve Çin önde gidiyor' dedi.

Nükleer santralde karar zamanı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sinop'taki nükleer santral için anlaşmayı hafta sonunda nihayetlendirmek üzere olduklarını, Japonya ve Çin'in antlaşma için daha şanslı olduğunu ifade etti.

ABD Temsilciler Meclisi Heyeti ile görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Taner Yıldız, Karadeniz'e yapılması planlanan nükleer santrale ilişkin "Bu hafta sonunda inşallah, ikinci nükleer güç santrali, yani 2 tane dörder ünitelik nükleer santral anlaşmasını nihayetlendirmek üzereyiz. İlk 4 reaktörün Akdeniz'de Rusya Federasyonu ile anlaşmasını yapmıştık. İkinci 4 ünitelik kısmı da Karadeniz'de gerçekleştireceğiz" dedi.

Yıldız, "Japonya ve Çin'in bu konuda ön planda olduğunu kamuoyuyla paylaşmıştım. İnşallah bütün şeffaflığıyla yine bunları hafta sonunda kamuoyuyla paylaşmış olacağız" şeklinde konuştu. 

Öte yandan Yıldız, Nisan ayındaki doğalgaz fiyatlarının Mayıs ayında da geçerli olacağını, zam yapılmayacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2013, 15:35
banner53
YORUM EKLE

banner39