banner39

Nükleerin ÇED incelemesi Ekim'de başlıyor

Akkuyu Nükleer Santrali'nin Çevresel Etki Değerlendirme incelemesine Ekim ayı içerisinde başlanacak

Enerji Petrol 10.09.2013, 13:00 10.09.2013, 13:00
Nükleerin ÇED incelemesi Ekim'de başlıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, format bakımından uygun bulduğu Akkuyu Nükleer Santrali'nin içerik incelemesine Ekim ayında başlayacak.

Rus firmasının Mersin'de yapacağı ve Türkiye'nin ilk nükleer santrali olacak olan Mersin Akkuyu Güç Santrali'nin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu format bakımından uygun bulundu. Daha önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından formatında eksiklikler olduğu gerekçesiyle rapor şirkete geri gönderilmişti. Şekil açısından uygun bulunan raporun 1 Ekim'den itibaren içerik incelemeleri başlayacak. Üniversiteler, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), Enerji Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı gibi 58 farklı kurum ve kuruluşun içinde bulunduğu İnceleme Komisyonu tarafından raporda detaylı bir inceleme yapacak.

3 bin sayfalık ÇED raporunda Rus şirket, nükleer santralin, çevredeki hava, su, tarımsal üretim ve hayvancılığa zarar vermeyeceğini belirtiyor. Şirket raporda, santralin herhangi bir kanser hastalığına yol açmayacağı, turizm, spor alanları ile kuş göç yollarını etkilemeyeceğine de yer veriyor. Raporun onaylanabilmesi için komisyonda bulunan tüm kurumların görev alanına giren tüm şartların yerine getirilmiş olması gerekiyor.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?