banner39

Orta Asya'da doğalgaz pazarlığı

Tacikistan gazını kesen Özbekistan ile doğalgaz pazarlığı için masaya oturdu

Enerji Petrol 03.04.2012, 16:20 03.04.2012, 17:50
Orta Asya'da doğalgaz pazarlığı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Özbekistan, 1 Nisan'da Tacikistan'a sevk ettiği doğalgazı kesti. Bunun üzerine harekete geçen Tacikistan, Özbekistan ile doğalgaz pazarlığı için masaya oturdu.
Tacik 'Asia Plus' ajansının haberine göre, Taciktransgaz şirketi, Taşkent'te Özbekistan'ın yetkilileriyle görüşmelerde bulunuyor. Görüşmelerden, olumlu sonuç beklenmediği kaydedildi. Ancak Tacik yetkililer, Özbek tarafı ile anlaşmak için sıkı pazarlık yaptığı belirtildi.

Taciktransgaz şirketinden konuyla ilgili yapılan açıklamada; "Görüşmeler şirketler seviyesinde sürdürülüyor. Bu konu Tacik hükümetinin de gündeminde. Gerekirse, Ocak ayında olduğu gibi hükümet bu konuya ele atacak."denildi.

Taciktransgaz şirketi başkanı Saidmahmad Şarofiddinov, Mart ayının sonuna kadar görüşmelerin yazılı olarak yapıldığını kaydederek; "Görüşmelerimiz devam ediyor. O kadar umutlu değiliz. Ancak, sorunun çözülmesi için çaba göstereceğiz" diye konuştu.

Türkmenistan doğalgazının Tacikistan'a sevkiyatı konusuna değinen Şarofiddinov, bu konuda da Özbekistan ile transit anlaşması sağlanması gerektiğini belirtti. Tacik yetkili, Türkmen gazının alımıyla ilgili de Türkmenistan tarafına mektup gönderdiklerini belirterek, Türkmenistan ile anlaşmalarının olmadığını, ilk önce transit sorununun çözülmesi gerektiğini söyledi.

Bu arada, Özbekistan 1 Nisan'dan itibaren Çin'e doğalgaz satmaya başladığı gerekçesiyle Tacikistan'ın doğalgazını kesti. Uztransgaz şirketinin resmi internet sitesinde yer alan habere göre, 5 Ocak'ta iki ülke arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde Özbekistan'ın sadece 2012 yılın ilk çeyreğinde Tacikistan'a 45 milyon metreküp doğalgaz sevketme taahhüdünde bulunduğu kaydedildi.

Ocak ayındaki görüşmelerde, Özbekistan sadece yılın ilk çeyreği için 45 milyon metreküp doğalgazın bin metreküpünü 300 dolardan satma konusunda taahhütte bulunmuştu. Tacikistan, komşusundan bu sene 200 milyon metreküp doğalgaz satın almayı planlıyordu. Geçen sene Tacikistan, Özbekistan'dan 48 milyon dolar tutarında 180 milyon metreküp doğalgaz satın almıştı.

Özbek gazı, Pekin'e 2009 yılında faaliyete giren Çin-Orta Asya hattıyla ulaştırılıyor. Çin, bu hatla bugüne kadar sadece Türkmen gazını satın alıyordu.

Tacikistan Sanayi Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Özbekistan'ın Çin'e doğalgaz sevkiyatını başlatmasına rağmen, Tacikistan'a doğalgaz satımını gerçekleştirecek kapasitede olduğu belirtildi. Tacikistan'ın Çin ile kıyaslandığında çok az miktarda doğalgaz tükettiği kaydedilen açıklamada, Özbekistan'ın günlük doğalgaz üretiminin 170 milyon metreküp olduğunu ve Tacikistan'ın yıllık tüketiminin 200 milyon metreküp denk olduğuna dikkat çekildi.

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?