banner39

Pamuğa 'ham petrol' zammı

Ham petrol fiyatlarındaki artış yüzünden 2010 yılının ocak ayında kilo fiyatı 2,5 lira olan pamuk bugün 7 lira sınırına dayandı.

Enerji Petrol 04.03.2011, 20:59 04.03.2011, 20:59
Pamuğa 'ham petrol' zammı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 

Son dönemlerde, ham petrolden elde edilen suni elyafın fiyatındaki yükseliş, pamuk elyafına olan talebi daha da artırdı. Pamuk fiyatları sadece Türkiye'de değil tüm dünyada yükseldi.

2010 yılının ocak ayında kilo fiyatı 2,5 lira olan pamuk bugün 7 lira sınırına dayandı. Adana Ticaret Borsası'nda işlem gören Çukurova pamuğunun elyafının kilosu 6,75 lira oldu, Ege tipi pamuğun fiyatı da bunun üzerine çıktı.

TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Vahit Kirişci, Türkiye'de uzun yıllar yeterince değer görmediği gerekçesiyle üreticinin ekiminden uzaklaştığı ancak, son bir yılda fiyatı rekor düzeyde artan pamuğun, ham petrol zammından da etkilendiğini bildirdi.

Dünya pamuk stoklarında da uzun zamandır gerileme olduğunu, ABD'nin pamuk üretiminden uzaklaştığını, yine bir başka üretici ülke olan Pakistan'da sel felaketi yaşandığını anımsatan Kirişci, şunları söyledi:

''Tüm bu etkenlerin yanı sıra dünya nüfusu hızla artıyor. Hızla büyüyen Çin ve Hindistan'ın toplam nüfusu dünya nüfusunun yüzde 40'ını oluşturuyor. Bu ülkeler doğal olarak daha fazla tüketici konumuna geliyor. Sosyo ekonomik düzeyin yükselmesi ve buna bağlı olarak sağlıklı giysilere yönelme de talep artışında önemli etken oldu. Türkiye'de de pamuklu giysilere olan talep eskiye göre artıyor.''

Kirişçi, pamuk fiyatlarındaki anormal yükselişin ipliğe, dokumaya ve ardından kumaşa ve konfeksiyona yansıdığına işaret ederek, açıklamasını şöyle sürdürdü:

''Türkiye'de üretici uzun yıllar pamuk ekiminden uzaklaştı. Bu nedenle pamuk için ödenen döviz yıllık 1 milyar dolar civarındaydı. Bu yıl ekim alanları eskiye oranla artış gösterdiğinden ihracat rakamlarımız düşebilir ancak, bu konuda kendi kendimize yetmemiz için daha çok pamuk ekmek zorundayız.

Pamuk son derece stratejik bir ürün ve her yerde yetişmiyor. Türkiye ise pamuk üretimi açısından uygun iklim koşullarına sahip ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Bu fırsatın en iyi şekilde değerlendirilmesi için de hükümetimizin üreticilere uyguladığı prim desteği itici güç oluyor.''

Kirişçi, pamuğun sadece bir tekstil ürünü olmadığını, çiğidi ile yağ sanayisinin, küspesiyle hayvancılığın ana girdilerini oluşturduğunu vurgulayarak, ''Fiyat yükselişinin önüne geçmenin tek yolu daha fazla üretmek. Bütün dünyada şu anda gözde ürün pamuktaki açığın kapatılmasında Türkiye olarak başrol oynayıp bu ürün için döviz ödeyen değil, döviz girdisi sağlayan ülke olabiliriz'' diye konuştu.
 

Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?