banner15

Petrol devleri 'İran'a yaptırım' dinlemiyor!

Shell BM'nin yaptırımlarına rağmen İran ile petrol ticaretini iyiden iyiye geliştirdi

Petrol devleri 'İran'a yaptırım' dinlemiyor!

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

The Guardian Shell petrol şirketinin BM Güvenlik Konseyi'nin İran'a yönelik yaptırımlarına rağmen İran ile petrol ticaretini iyice geliştirdiğini yazdı. Gazeteye göre Britanya ve Hollanda merkezli şirket, İran devlet petrol şirketine bu yaz ham petrol karşılığı 1.5 milyar dolar para aktarmış.

Britanyalı BP ve Hindistanlı Reliance Industries'in İran'daki faaliyetlerini kapattığını aktaran Guardian, Shell'in Tahran ile imzaladığı anlaşma belgelerinin kopyalarını yayımladı. Ancak Shell'in İran faaliyetlerin yüzündan suçlanamayacağını zira BM, ABD ve AB yaptırımları 'İran'dan petrol ihracatına' kısıtlama getirmediğini savundu.

TOTAL VE API DE TİCARETİNİ ARTIRDI

ABD'nin tahminlerine göre, dünyanın en büyük dördüncü petrol ihracatçısı olan İran'ın ihracatlarının yüzde 80'ini ham petrol oluşturuyor. Tahran'a uygulanan son yaptırımlar doğrudan nükleer, balistik veya füze faaliyetleriyle bankaları, sigortacıları ve İran'ın ham petrol ticaretinde yer alan nakliyatçıları ilgilendiriyor.

Ticaret verileri Fransız ve İtalyan şirketlerinin de İran'dan yüksek indirimlerle petrol aldıklarını gösteriyor. Total ve API petrol şirketleri Mayıs ve Ağustos aylarında, bir önceki üç aya oranla alımlarını sırasıyla yüzde 12 ve 70 artırdı.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2010, 09:15
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48