banner39

Petrol fiyatını Venezuela mı düşürecek?

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Chavez'in konut karşılığnda önerdiği "Petrol fiyatlarda düşüş olur mu?" sorusuna, "Ben sonuç alacağımız kanaatindeyim" dedi.

Enerji Petrol 22.01.2011, 02:17 22.01.2011, 02:17
Petrol fiyatını Venezuela mı düşürecek?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Venezuela'nın konut karşılığı petrol teklifiyle ilgili olarak, "TOKİ'den temsilci arkadaşımız bizzat sahayı da görerek onun üzerine teknik çalışmalarını, donelerini oluşturacak" dedi.

Yıldız, Azerbaycan'a seyahati öncesi İstanbul Atatürk Havalimanında yaptığı basın toplantısında, Venezuela ziyaretini son derece verimli tamamladıklarını söyledi.

Ziyaretlerinin üç temel hedefi olduğunu ifade eden Bakan Yıldız, şöyle konuştu: "Bunlardan bir tanesi, petrol ve doğalgazla alakalı dünyada ciddi bir rezervi bulunan ve şu anda son yapılan rezerv tespit çalışmalarıyla beraber dünyada birinci sıraya yerleşen Venezuela'da petrol geliştirme, arama ve üretim faaliyetleriyle alakalı ne yapabiliriz, konumuz buydu.

Değerli meslektaşımla yaptığımız toplantılarda, hatta sahalara, rafine merkezlerine de giderek, Venezuela içerisinde hem uçakla hem helikopterle farklı sahaları gezerek ciddi bir tespit yaptık. Bize kendileri iki tane blok sahayı teklif ettiler. İster uluslararası konsorsiyumla beraber, istersek yalnız yapabilmek kaydıyla. Oranın petrol şirketi minimum yüzde 60 hisse alarak bu çalışmalara başlıyor.

Onunla ortak yapılabilecek projeler. TPAO Genel Müdürümüzle birlikte çalışmaları yapacaklar, teknik değerlendirmelerde bulunacaklar. Türkiye'ye ucuz petrolün girebilme ihtimalleri ve kendi portföyünü geliştirme olasılıkları üzerinde duracaklar. İyi bir sonuç çıkacağı kanaatindeyim. Daha sonra teknik heyetler bir araya gelecekler."

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in görüşmelerinde, konut ihtiyaçlarının had safhada olduğunu ve bunu karşılayabilmek için Türkiye'deki gerek TOKİ'nin gerek kentsel dönüşümle alakalı çalışmaları ilgiyle izlediklerini belirttiğini söyleyen Yıldız, "Bu modeli kendi ülkelerinde yine TOKİ vasıtasıyla uygulayıp uygulayamayacaklarını değerlendirdiler. Tabii ki TOKİ'den temsilci arkadaşımız bugün itibariyle bizzat sahayı da görerek onun üzerine teknik çalışmalarını, donelerini oluşturacak ve TOKİ Başkanımız ve ilgili arkadaşlarla bunu tekrar konuşacaklar. Tabii ki özel sektör, müteahhitler vasıtasıyla bu yapılmış olacak. Bunun üzerinde özellikle yurt dışında faaliyetlerde bulunan müteahhitlerimizin başarısı onların da bilgilerinde. Kaliteli hizmet sunduğumuza dair çok ciddi de veriler var ellerinde. 'Bizler bu çalışmayı yapabiliriz' dediler" ifadesini kullandı.

Bu çalışmayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a arz edeceklerini belirten Yıldız, bu donelerin değerlendirilmesinden sonra karar verileceğini kaydetti.

Bakan Yıldız, daha sonra gazetecilerin sorularını cevapladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bir gazetecinin "Venezuela'nın konut karşılığı petrol teklifi var. Bu konuda nasıl ilerlenecek?" sorusu üzerine, Venezuela'da bu konuda irtibatlarına devam eden TOKİ temsilcisinin, yer-zemin, inşaat maliyetleri, çimento, demir, ana maddelerin tedariki, tünel kalıp gibi teknik detayları alacağını ve sonrasında bir maliyet analizi yapılacağını anlattı.

Bakan Taner Yıldız, "Proje gerçekleştiğinde petrol fiyatlarında düşüş olur mu?" şeklindeki soru üzerine, Türkiye'de petrol piyasasında rekabetin oluşmasını istediklerini, bu girişimin, gerek doğalgaz gerekse petrolle alakalı hem ülke hem de güzergah çeşitlendirilmesiyle ilgili gayretlerin devamı olduğunu belirterek, "Ben sonuç alacağımız kanaatindeyim" dedi.

Kaynak: Ajanslar

 

 

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?