Petrol ihracatının yüzde 63'ü deniz yoluyla yapılıyor

Dünyadaki petrol ticaretinin yüzde 63’ü deniz yoluyla gerçekleştiriliyor

Petrol ihracatının yüzde 63'ü deniz yoluyla yapılıyor

Amerikan Enerji İdaresi Raporu’ndan derlenen verilere göre; geçen yıl dünya petrol üretimi günlük 90 milyon varili buldu.

Üretilen petrolün yüzde 63’ü (günlük yaklaşık 57 milyon varil) deniz yoluyla nakledilirken, bu oran dünya deniz taşımacılığının da yüzde 30’unu oluşturdu. Boğazların petrol ticaretinde büyük öneme sahip olduğunun belirtildiği raporda, Hürmüz ve Malakka boğazları ile Basra Körfezinin deniz ticaretinin en stratejik geçiş noktaları olduğu kaydedildi.

Deniz yoluyla yapılan petrol ticaretinin yüzde 30’u, Umman ve İran arasında yer alan Hürmüz Boğazı’ndan, yüzde 8’i ise Basra Körfezi’nden gerçekleştiriliyor. Pasifik ve Hint Okyanusu arasında geçiş noktası oluşturan Malakka Boğazı’nın da Asya’nın deniz yoluyla gerçekleştirdiği petrol ticaretinde önemli yeri bulunuyor.

Raporda, Hazar Denizi bölgesinde yoğunlaşan petrol ihracatı nedeniyle İstanbul ve Çanakkale boğazlarının öneminin giderek arttığı, buradan geçen petrolün Batı ve Güney Avrupa’ya gönderildiği belirtildi. Rapora göre, geçen yıl Türk boğazlarından 48 bin gemi geçti, günde 2,9 milyon varil petrol taşındı.

Kaynak: Enerji Enstitüsü

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2014, 17:03
banner53
YORUM EKLE

banner39