Rum doğalgazında düş kırıklığı

Güney Kıbrıs’ta Rumların, doğu Akdeniz’de bulduğu doğalgaz rezervlerinin tahmin edilenin daha altında olduğu bu nedenle ikinci kez doğrulama sondajı yapılacağı açıklandı.

Rum doğalgazında düş kırıklığı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Açıklama, doğalgazı ekonomik krizden kurtuluş yolu olarak gören Rumlarda hayal kırıklığıne sebep oldu.

Devlet hidrokarbon işletmesi başkanı Haralambus Helinas, “Eğer doğalgaz yatakları 6 ile 7 milyar ayak küp düzeyindeyse tatmin olacağız ve çalışmalara devam edeceğiz. Ancak rezerv 5 milyarın altındaysa bu endişe vericidir” dedi.

NTV'nin haberine göre Devlet hidrokarbon işletmesi başkanı Haralambus Helinas, doğalgaz yataklarının saptandığı Afrodit adlı 12. Parselde ikinci kez teyid sondajı yapılacağını söyledi.

İkinci teyid sondajı yüzünden doğalgaz planlarının en iyimser tahminle 6 ay daha gecikeceğini açıklayan Helinas, ikinci teyid sondajında, doğalgaz miktarı ve kalitesi hakkındaki bir takım kuşkuların giderilmesinin amaçlandığını kaydetti.

Rum yetkili, ikinci teyid sonrasında bir test üretimi yapılacağını bu noktada rezervlerin kalitesi ve sürdürebilirliğine dair önemli verilere ulaşılacağını kaydetti.

Rumlar, tek yanlı ilan ettikleri münhasır ekonomik bölgedeki doğalgaz kaynaklarını kutlamak için, bugün sondaj platformunda törenle alev yakmaya hazırlanıyordu.

Kıbrıs Rum halkı ve siyasetçiler, ülke tarihindeki en büyük ekonomik krizden çıkış yolu olarak doğalgazı işaret ediyor.

Türkiye, kaynaklarda Türklerin de hakkı bulunduğu gerekçesiyle, Rumların tek yanlı doğalgaz aramalarına şerh koymuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2013, 20:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35