banner39

Rusya doğalgazında indirim bilmecesi

Bir yandan Rusya ile Türkiye arasındaki son gelişmeler üzerinde doğalgazda indirim yapılacağı belirtilirken Gazprom özel sektöre sattığı doğalgazda zam yaptı

Enerji Petrol 12.02.2015, 11:15 12.02.2015, 11:15
Rusya doğalgazında indirim bilmecesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye-Rusya arasında yürütülen çalışmaların devam etmesi ve beklenmedik bir gelişme yaşanmaması halinde çok yakında Rusya'dan alınan doğalgazın fiyatı 415 dolardan 300 dolara inebileceği belirtiliyor. Bir başka haberde ise Rusya ile Türkiye’nin doğalgaz fiyatlarında anlaşamadığı ifade ediliyor.

Gazete Haberturk yazarlarından Güntay Şimşek'in bugün köşesine taşıdığı yazısında doğalgaz fiyatlarında düşüş yaşandığına dair izlenim edindiğini söyledi. Hürriyet Gazetesi’nde yer alan Merve Erdil İmzalı haberde ise Rusya’nın, BOTAŞ’a gaz satışında Türkiye’nin istediği indirimi yapmaya henüz yanaşmadığı ifade edilyor.

Şimşek’in bugünkü yazısında ilgili kısım şöyle:

"Türkiye'nin şu aşamada, Rusya'dan iki aşamalı indirim talebi olacak gibi bir izlenim edindim. Doğalgaz fiyatlarını belirleyen formülasyonun en önemli kalemini, yaklaşık üçte iki oranında petrol fiyatları oluşturuyor. Dolayısıyla petrol fiyatları aşağı indiği için doğalgaza ödenen rakamlar da otomatik olarak inecek. Zaten beklenen bir durum. Bunun üzerine ekleyeceğimiz asıl indirim ise iki aşamalı olacak. Şöyle ki; Enerji Bakanlığı'nın devam eden anlaşmalar çerçevesinde Rus Gazprom'dan % 15 indirim talebi var. Devreye girecek olan Türk Akımı anlaşması sebebiyle de ilave bir indirim talebi de masada. Nabzını yokladığım yetkililerden aldığım bilgiler ışığında, petrole endeksli indirimler dışında, bu iki müzakere neticesinde mevcut anlaşmalar üzerinden % 15-20 oranında bir indirimin daha gerçekleşmesi bekleniyor. Böylece Rusya'dan alacağımız doğalgazın bin metreküpü 300 dolar seviyelerine inmiş olacak. Tabii burada, Türkiye'de yükselen doların, iç piyasada TL'ye çevrilen doğalgaz fiyatlarını ne kadar eriteceğini de hesaba katmak gerekiyor. Doğalgaz fiyatlarının belirlenmesinde petrole endeksli hesaplama, dünya petrol fiyatlarının son 9 aylık ortalaması alınarak yapılıyor. Bilindiği üzere 120 dolar seviyelerinden, varili 50 doların altını gören petrol rakamları söz konusu. Doğalgaz anlaşmaları çerçevesinde de 3 ve 6 aylık dönemlerde fiyatlar gözden geçiriliyor. Yeni ayarlamalar yapılıyor. Şimdiye kadar vatandaşa fazla yansıtılmayan doğalgaz fiyatlarındaki değişimleri, hükümet bir yönüyle sübvanse ediyor, ilgili kamu kurumlarının faturası kabarıyordu. Son durumda, doğalgaz fiyatlarında ciddi indirimin gerçekleşecek olmasıyla, BOTAŞ gibi bazı kamu kurumlarının da borç yükü önemli oranda hafifleyecek..."

RUSYA İNDİRİME YANAŞMIYOR MU?

Hürriyet’teki haberde ise Gazprom’un henüz BOTAŞ’ın istediği indirim miktarına yanaşmadığı ifade ediliyor.

Bu arada Gazprom geçtiğimiz yıl imzalanan sözleşmeler doğrultusunda özel sektöre sattığı gaza ocak ayında zam yaptı. Ancak, özel sektör ithalatçılardan doğalgaz alan toptan satış şirketleri zamlı fiyatı ödeyemeyeceklerinden yakınıyor.

BOTAŞ’ın iç piyasadaki TL bazlı satış fiyatı ise bugünkü kurla yaklaşık 313 dolar seviyesinde bulunuyor.

Türkiye, en fazla doğalgazı Rusya’dan alıyor, aynı zamanda Almanya’dan sonra Rus Gazprom’un ikinci büyük satış pazarı. Ukrayna’yı by-pass ederek, Avrupa’ya Rus gazı taşıması öngörülen Güney Akım AB’nin engeline takılınca, Rusya rotayı Türkiye’ye çevirerek herkesi şaşırtmıştı.

Bugünlerde Türkiye ile Rusya, hem Güney Akım’ın yerini alması öngörülen yeni proje “Türk Akımı”nı görüşüyor, hem de doğalgazda yeni fiyat müzakeresi yürütüyor. Bazılarına göre, Türkiye’nin doğalgaz indiriminin geliştirilmesi, Gazprom’la işbirliğinin derinleşmesine de bağlı. Ancak Rus gazında bir de özel sektör faktörü var.

BOTAŞ’ın yaptığı kontrat devirleri sonucunda 10 milyar metreküp (bcm) Rus gazını özel sektör şirketleri ithal ediyor. Bu şirketler de ithal ettikleri gazın hemen hemen tümünü toptan satış şirketleri üzerinden son tüketiciye ulaştırıyor.

Geçtiğimiz yıl kur baskısı yüzünden özel sektör gaz fiyatlarına indirim uygulayan Rusya, “Bu yılki indirim oranında, önümüzdeki yıl zam yaparız” şartı koşmuştu. Fakat Rusya, ocak ayında zamlı faturaları gönderince, dolar kurunun yükselmesiyle mali sıkıntı yaşayan toptancılar isyan etti.

banner53
Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?