banner39

Rusya'dan Türk Akımı'na yeşil ışık

Rusya Enerji Bakanı Novak, Türkiye'nin istemesi halinde Türk Akımı görüşmelerinin yeniden başlayabileceğini söyledi. Novak, projenin gerçekleşmesinin ise Avrupa Komisyonu'nun yapması gereken altyapı çalışmalarına bağlı olduğunu belirtti

Enerji Petrol 28.12.2015, 17:36 28.12.2015, 17:42
Rusya'dan Türk Akımı'na yeşil ışık

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Avrupa ülkelerinin gerekli altyapı düzenlemelerini yapması halinde Türk Akımı boru hattı projesinin gerçekleşebileceğini söyledi.

Lifenews televizyonuna konuşan Novak, Türk Akımı projesinin gerçekleşmesinin Avrupa Komisyonu'na bağlı olduğunu söyledi: “Projenin gerçekleşebilmesi için Orta ve Doğu Avrupa'da doğalgaz altyapının geliştirilmesi gerekiyor. Bu konuyla da Avrupa Komisyonu ilgileniyor.”

Diğer taraftan Türk Akımı müzakerelerinin henüz yeniden başlatılmadığını da belirten Novak, "Partnerlerimiz projenin gerçekleşmesini istiyorsa o zaman görüşmeler de yeniden başlatılabilir" ifadelerini kullandı.

‘GEREKİRSE TÜRKİYE’YE DOĞALGAZ SEVKİYATINI ARTIRIRIZ’

SputnikNews'in haberine göre Novak ayrıca, Rossiya 24 televizyonuna verdiği mülakatta da, Türkiye'ye doğalgaz sevkiyatına ileride de kesintisiz bir biçimde devam edeceklerini ve gerekirse bu ülkeye doğalgaz sevkiyatını artırmaya hazır olduklarını söyledi: “Rusya'nın doğalgazı var. Ayrıca bu gaz gayet ucuz. Türkiye'ye garantili bir şekilde doğalgaz sevk etmeye ve gaz sevkiyatının miktarını artırmaya hazırız. Nitekim altyapımız da buna uygun.”

Rus gazını Türkiye üzerinden Avrupa pazarlarına taşıması tasarlanan Türk Akımı boru hattı projesiyle ilgili çalışmalar Rusya tarafından 3 Aralık'ta durdurulmuştu. Bu kararın Türkiye'nin Rus savaş uçağını düşürmesi ardından alınması dikkat çekmişti.

banner53
Yorumlar (0)
16
orta şiddetli yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?