Suudi Aramco ile Fransız TotalEnergies'ten ortak tesis

Suudi Aramco ile Fransız TotalEnergies, Suudi Arabistan'da petrokimya tesisi kuracak. 11 milyar dolarlık projenin inşasına 2023'ün ilk çeyreğinde başlanacak.

Enerji Petrol 15.12.2022, 19:44
Suudi Aramco ile Fransız TotalEnergies'ten ortak tesis

Suudi Arabistan'ın ulusal petrol şirketi Saudi Aramco ile Fransa merkezli çok uluslu petrol şirketi TotalEnergies'in, Suudi Arabistan'da bir petrokimya tesisi inşa etmeyi planladığı belirtildi.

Aramco'dan yapılan açıklamada, 11 milyar dolara mal olacak tesisin inşasına 2023'ün ilk çeyreğinde başlanmasının planlandığı, 2027'de de faaliyete geçmesinin hedeflendiği ifade edildi.

"Amiral" ismini taşıyacak tesisin, Suudi Arabistan'ın doğusundaki Jubeyl kentinde bulunan Saudi Aramco Total Rafinerisi ve Petrokimya Şirketi (Satorp) ile entegre edileceği kaydedildi.

İnşa edilmesi planlanan tesisin, Satorp'un, kendi rafinerilerinden çıkan gazlar ile naftayı ve Aramco'nun sağlayacağı etan ve benzini yüksek değerli kimyasallara dönüştüreceği aktarıldı.

Açıklamada, tesiste, yılda 1.65 milyon ton üretim kapasitesine sahip bir etilen üretim ünitesi, iki modern polietilen ünitesi ve bütadien ekstraksiyon ünitesinin bulunacağı belirtildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?