banner39

TANAP'ta ilk kazma 17 Mart'ta vuruluyor

Azerbaycan gazını Avrupa'ya taşıması hedeflenen ve yaklaşık 7 milyar dolarlık maliyetli TANAP projesinin temeli 17 Mart gününde atılacak

Enerji Petrol 09.03.2015, 17:19 09.03.2015, 17:52
TANAP'ta ilk kazma 17 Mart'ta vuruluyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bir aksaklık olmazsa 17 Mart'ta Kars'ta TANAP projesinin temelinin cumhurbaşkanları seviyesinde atılacağını ifade etti.

Yıldız, bakanlıktaki, Çelik Boru İmalatçıları Derneği (ÇEBİD) temsilcilerini kabulünde, sektörün problemlerine kayıtsız kalmayacaklarını ve her zaman üreticilerin yanında olacaklarını vurguladı.

TANAP pojesinde 1,5 milyar dolar değerinde 1,3 milyon ton çelik boru kullanılacağını belirten Yıldız, şunları kaydetti: Bunun yalnızca 200 bin tonu dışarıda, 1,1 milyon tonu da içeride imal edilecek. Bu önemli bir konu. Bununla alakalı problemlerin, anti-dampingle alakalı soruşturmaların TANAP'ın etkilenmeyeceği şekilde devamını hep beraber sağlamış olacağız. Çünkü bunu yapıyor olmamız halinde yeni geliştireceğimiz projelerin, İran'dan gelecek doğalgaz boru hattının, Basra'dan gelip Türkiye'den Ceyhan'a ulaşacak olan boru hattının, yine Türkmenistan'dan gelebilecek boru hatlarının, Doğu Akdeniz'le alakalı geliştirilebilecek boru hatlarının hepsinin burada önemli bir pazar payı olacağını düşünüyoruz.

Yıldız, hem yerli üretimin desteklenmesi hem de mevcut projelerin etkilenmemesi konusunda ortak bir nokta bulacaklarını vurguladı.

TANAP PROJESİ NEDİR?

TANAP, diğer ismiyle Trans Anadolu doğalgaz boru hattı (İngilizce: Trans-Anatolian gas pipeline), Azerbaycan doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya transfer etmesi planlanan bir boru hattı projesidir.

İnşaatı tamamlandığında Şah Deniz doğalgaz tesislerinde çıkarılan gazın transferinde kullanılması bekleniyor.

Maliyetinin 5-7 milyar dolar olacağı ve 2018 yılında tamamlanacağı öngörülüyor. Hattın kapasitesinin yılda 16-21 milyar metreküp olacağı belirtiliyor. Hattın güzergahı henüz tam olarak belirlenmemekle birlikte bir branşın Yunanistan'a, diğerinin Bulgaristan'a ulaşacağı tahmin ediliyor.

Proje ilk kez 17 Kasım 2011 tarihinde İstanbul'da düzenlenen 3. Karadeniz Enerji ve Ekonomi Forumu'nda gündeme getirilmişti. 26 Aralık 2011'de Türkiye ve Azerbaycan arasında mutabakat zaptı imzalandı.

SOCAR, BOTAŞ ve TPAO konsorsiyumun kurucu üyeleri arasında bulunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?