banner39

TPAO'da yeni dönem

TPAO'da yapılacak yeni düzenlemeyle sondaj gibi işler kurum bünyesinden alınacak. Kurum sadece petrol arayıp bulmaya odaklanacak

Enerji Petrol 20.02.2014, 09:55 20.02.2014, 09:55
TPAO'da yeni dönem

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdür Vekili Besim Şişman, 2023’e kadar hedeflerini ortaya koyacak 10 yıllık bir yol haritası hazırladıklarını ve yakında kamuoyu ile paylaşacaklarını açıkladı.

Şişman, yol haritasındaki önemli değişikliklerden birinin TPAO’nun iki şirket olarak ayrışması olduğunu dile getirdi. Sondaj ve kuyu hizmetleri gibi arazide yapılan servis işlerinin tamamının TPAO bünyesinden çıkacağını kaydeden Şişman, yeni bir iştirak oluşturulacağını söyledi.

Uluslararası Araştırma Ağı’nın (IRN) düzenlediği “2014 Türkiye Petrol ve Doğalgaz Zirvesi”nde sorularımızı yanıtlayan TPAO Genel Müdür Vekili Şişman, 2013 yılında yaklaşık 600 milyon dolar kar ettiklerini dile getirdi. TPAO’nun günde 70 bin varil petrol üretimi gerçekleştirdiğini belirten Şişman, günlük yurt içi üretimlerinin 35 bin varil olduğunu belirterek, “Yurtdışı üretimimiz de aynı rakamda. Böylece 70 bin varil eş değerde günlük üretime sahibiz” dedi.

Şişman, TPAO’nun küresel bazda arama bütçesinin 3.5 milyar dolar olduğunu kaydederek, “Kaya gazı konusunda çalışmalarımız var. Trakya’da tek başımıza, Güneydoğu’da Shell’le birlikte çalışıyoruz. Kaya gazı konusunda görüştüğümüz yabancı ve yerli şirketler var” şeklinde konuştu.

Afganistan’da iki sahada sismik araştırmalara başlayacaklarını da söyleyen Şişman, petrol arama faaliyetlerinde daha çok Türkiye’nin yakın coğrafyasına konsantre olmaya gayret ettiklerini ekledi.

Şişman, TPAO’yu halka arz etme planlarının hala geçerli olduğunu vurgulayarak, “Hazırladığımız vizyonda halka açılma hedefi de var. 2017 gibi hisselerimizin yüzde 5’lik bölümünü halka arz etmeyi planlıyoruz” dedi.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?