banner39

'Türk Akımı' rotası hala kesinleşmedi

Bakan Yıldız, Gazprom Başkanı miller ile Türk akımının muhtemel rotasını havadan inceledi, bugün yaptığı basın toplantısında ise rotanın kesin olmadığını söyledi

Enerji Petrol 09.02.2015, 14:42 09.02.2015, 15:01
'Türk Akımı' rotası hala kesinleşmedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Gazprom’un Başkanı Aleksey Miller “Türk Akımı” boru hattı projesinin muhtemel rotası üzerinde 4 saatlik bir helikopter turu gerçekleştirerek teknik incelemelerde bulundu.

Yeni boru hattının geçmesi planlanan bölgede havadan incelemelerde bulunan Yıldız ve Miller, İstanbul’dan kalkan bir helikopterle Karadeniz sahil şeridinden İpsala Sınır Kapısı’na kadar olan güzergah boyunca uçarak boru hattının muhtemel giriş noktalarını değerlendirdi.

Yaklaşık 4 saat süren keşif uçuşu boyuca fikir alışverişinde bulunan Yıldız ve Miller, daha sonra Marmara kıyısı üzerinden uçarak İstanbul’a geri döndü. Bakan Yıldız, yolculuk sırasında Gazprom’un başkanına 3. havaalanı ve 3. Boğaz köprüsü inşaatları ile Botaş’a ait Silivri’de bulunan doğalgaz depolama tesislerini de gösterdi.

Yıldız, keşif uçuşunun ardından değerlendirmeler yaptı. Miller ve heyeti ile Rusya’dan alınan doğalgazın fiyatına yönelik üçüncü bir toplantı gerçekleştirdiklerini aktaran Bakan Yıldız “Türkiye’nin hassasiyetinin bu projenin (Türk Akımı) gerçekleşmesi kadar aynı zamanda doğalgaz fiyatlarının olduğunu da söyledik” ifadelerini kullandı.

Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Aleksey Miller de Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesi kapsamında inşa edilecek 16 milyar metreküplük ilk boru hattının Türkiye’nin tüketeceği doğalgazı taşıyacağını söyledi. Miller, dört hattan oluşması planlan Türk Akımı doğalgaz boru hattının Türkiye’ye Lüleburgaz’dan girip İpsala sınırında sonlanmasının planlandığını belirtti. Proje kapsamında inşa edilecek 16 milyar metreküplük ilk hattın Türkiye’nin tüketeceği doğalgazı taşıyacağını vurgulayan Miller, devamında inşa edilecek üç hattın ise 47 milyar metreküplük doğalgazı Türkiye-Yunanistan sınırına taşıyacağını ifade etti.

"ROTA KESİN DEĞİL"

Bu arada Yıldız, bakanlık toplantı salonunda gerçekleştirilen "Ulusal Yenilenebilir Enerji Eylem Planı Tanıtım Toplantısı'nda "Türk Akımı" boru hattı projesinin muhtemel rotasına ilişkin soru üzerine şunları söyledi:

"(Gazprom Başkanı Aleksey Miller ile) Projenin güzergahını değerlendirdik. Sulak alanlar var, tarım arazileri var, orman arazileri var, yeşil alanlar var. Bunları dikkate aldığımızda Kıyıköy, bu baktığımız yerlerden bir tanesi ama 'tamamını böyle başlatıyoruz ve kesinleşmiş bir proje' diye tanımlamak şu an erken olur. Biz daha çok nerelerin olamayacağıyla alakalı konuları konuştuk. Lüleburgaz ve İpsala'ya varıncaya kadar özellikle o güzergahta herhangi bir sıkıntı oluşabilir mi, buna baktık."

Bakanlık olarak çevreye karşı hassasiyetlerini her vesilede vurguladıklarını belirten Yıldız, proje hakkında çarşamba günü Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve ilgili bakanlıklara konuya ilişkin bilgi vereceklerini anlattı.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?