banner15

Türkiye de Afrika'da petrol aramaya başlayacak

Türkiye, Sahraaltı Afrika'da ilk kez petrol arayacak. Türkiye Petrolleri şirketi, Gabon'da petrol arayacağını açıkladı.

Türkiye de Afrika'da petrol aramaya başlayacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye Petrolleri (TP) Genel Müdürü Besim Şişman, Gabon'da petrol arama projesine başlamayı planladıklarını söyledi.

Şişman, TP'nin yurt dışı ve yurt içinde gerçekleştirmeyi planladığı projeleri anlattı. TP'nin Afganistan'da iki arama projesi bulunduğunu ifade eden Şişman, "Üçüncüsünün imza töreni belki önümüzdeki günlerde olacak ama Afganistan zor bir ülke. Bürokrasiyi aşmak çok zor" dedi.

Afganistan'ın Türkiye açısından önemli ve kritik bir ülke olduğuna işaret eden Şişman, "TP tarafından 70 milyon dolar yatırım olacak. Fiyatlar düştü, bu çerçevede taahhütlerimizi aşağı çekelim diye görüşmelerimiz devam ediyor ama olmazsa da yine Afganistan'da işimizi yapacağız. Devletin şirketi olarak orada var olmamız lazım" diye konuştu.

Şişman, TP'nin Malezya'nın Petronas şirketi ile Gabon'da petrol arama projesi başlatacağını ve bunun TP'nin Sahraaltı Afrika'da gerçekleştireceği ilk proje olacağını anlattı. Proje ile ilgili son aşamaya gelindiğini belirten Şişman, "Gabon hükümetinden birkaç prosedür ile ilgili onay bekliyoruz. Sonlandığında, Petronas'ı da ikna edebilirsek, İstanbul'da imza töreni yapmayı düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2015, 17:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35