Türkiye ile Azerbaycan arasında tarihi imza!

Ermenistan'ın işgali altındaki Dağlık Karabağ bölgesinin 27 yıl sonra işgalden kurtulmasının ardından dikkat çeken bir gelişme daha yaşandı. Türkiye ile Azerbaycan arasında yeni bir doğalgaz boru hattı kurulmasına karar verildi.

Türkiye ile Azerbaycan arasında tarihi imza!

Azerbaycan ordusunun Dağlık Karabağ bölgesini 44 günlük savaşın ardından Ermenistan'ın işgalinden kurtarmasının ardından gündeme gelen adımlar da bir bir atılmaya başlıyor.

Ermenistan ordusu Dağlık Karabağ bölgesinden çekilirken, iki ülke arasında masada yapılan anlaşmaya sürpriz bir madde eklenmiş, Azerbaycan karadan tek bağlantısı olmayan Nahçıvan'a ulaşım koridoru kurmak için taraflardan söz almıştı.

Bu sürpriz gelişmenin ardından Türkiye ile Azerbaycan arasında yeni enerji hatlarının kurulması da gündeme gelmişti. Söz konusu gelişmelerin ardından beklenen adımlardan ilki ise bugün atılıyor. Türkiye ile Azerbaycan arasında Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nin doğalgaz ihtiyacı karşılamak üzere yeni bir doğalgaz boru hattı kuruluyor.

İmza töreni bugün

Plana göre; projeyle, 500 bin nüfusa sahip Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nin yıllık yarım milyar metreküp doğalgaz ihtiyacı karşılanmış olacak. Iğdır-Nahçıvan arasında kurulacak hat ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nin doğalgaz ihtiyacı karşılanacak.

Iğdır-Nahçıvan arasında kurulacak hattın mutabakat zaptı bugün her iki ülkenin de enerji bakanlarının katılacağı törende imzalanacak.

Projenin faaliyete geçirilmesi için BOTAŞ ve SOCAR yetkili olacak. Bu projeyle, Bakü-Tiflis-Ceyhan, Bakü-Tiflis-Erzurum ve TANAP doğalgaz hatlarından sonra Türkiye ile Azerbaycan arasında yeni bir hat kurulmuş olacak.

İran üzerinden sağlanıyordu

Karabağ'ın Ermenistan tarafından işgal edilmesinin ardından Azerbaycan'dan Nahçıvan'a ulaşan doğalgaz boru hattı işlevsiz hale gelmişti. İşgalin ardından Nahçıvan'ın doğalgaz ihtiyacı İran üzerinden sağlanıyordu.

Kaynak: Yeni Şafak

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2020, 16:31
banner53
YORUM EKLE

banner39