banner39

'Türkiye nükleer santraller kurmalı'

Uluslararası Enerji Ajansı Başekonomisti, Türkiye'nin dışa olan bağımlılığının azalması için çok sayıda nükleer enerji santrali yapması gerektiğini söyledi

Enerji Petrol 20.03.2012, 13:36 20.03.2012, 13:36
'Türkiye nükleer santraller kurmalı'

Uluslararası Enerji Ajansı Başekonomisti Fatih Birol, Türkiye'de hızlıca ve yüksek miktarda birçok nükleer santral kurulması gerektiğini belirterek, ''Bu, Türkiye'nin dışa olan bağımlılığını azaltacaktır'' dedi.

Türkiye'nin enerji sektörünü değerlendiren Uluslararası Enerji Ajansı Başekonomisti Fatih Birol, enerji sektörünün, Türkiye'nin kalbi olduğunu belirterek, Türkiye ekonomisinin hızlı büyüdüğünü ve ileride de hızla büyümeye devam edeceğini kaydetti.

''Türkiye ekonomisinin büyümesiyle enerji talebi daha da artacak ve bu büyümenin yakıtı enerji sektörü olacak'' diyen Birol, bu talebin en iyi şekilde karşılanması için Türkiye'nin yenilenebilir ve nükleer enerjiyi bir arada kullanması gerektiğini ifade etti.

Birol, petrol ve doğalgazdaki enerjideki ithal faturalarının Türkiye'nin başını ağrıtacağını düşündüğünü anlatarak, şunları aktardı:

''Hem doğalgaz hem de petrol tüketimimiz, ithalimiz artacak ve böylece ödeyeceğimiz para artacak. Bu, Türkiye'nin cari açığı konusunda son derece önemlidir. Türkiye, uzun yıllar enerji ithal edecek ve bu da önemli sorunlara yol açabilir. Enerjiyi verimli şekilde kullanmıyoruz. Güneş, rüzgar ve su gibi karbon emisyonu daha az olan yakıtları kullanmamız lazım. Bunun yanı sıra Türkiye'de hızlıca ve yüksek miktarda birçok nükleer santral kurulması gerekiyor. Bu, Türkiye'nin dışa olan bağımlılığını azaltacaktır. Maliyet ve çevre açısından bakıldığından Türkiye için olumlu bir süreçtir. Nükleer enerjiye sahip bir Türkiye'nin bölgede ve dünyadaki ağırlığı daha fazla olur.''

''Nükleer santral kurulmasında çok geç kaldık'' diyen Birol, Türkiye'nin deprem bölgesi olduğunun unutulmaması gerektiğini, yer seçimi ve diğer fizibilite çalışmalarının en iyi şartlarda yerine getirilmesi gerektiğini kaydetti.

 

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?