Türkiye'nin enerji gideri bu yıl da düşecek

Petrol fiyatlarının aşağı yönlü seyretmesine ve İran tahkiminin kazanılmasına bağlı olarak enerji faturası bu yıl da düşecek

Türkiye'nin enerji gideri bu yıl da düşecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye'nin 2015'te bir önceki yıla göre yüzde 31 düşen enerji ithalat faturasının, petrol fiyatlarının aşağı yönlü seyretmesine ve İran tahkiminin kazanılmasına bağlı olarak gerilemeye devam edeceği belirtildi.

İstanbul merkezli Hazar Strateji Enstitüsü (HASEN) Enerji Merkezi Analisti Emin Emrah Danış,yaptığı açıklamada, fatura düşmesine karşın Türkiye’nin ham petrol ithalatının 2015'te bir önceki yıla göre yüzde 43,4 arttığını söyledi.

Danış, ham petrol fiyatlarının gerilemesinin ithalatı artıran en büyük etmen olduğuna dikkati çekerek, "Geçen yıl ithal edilen 25 milyon 65 bin ton petrol son 20 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Düşük fiyatlara ek olarak TÜPRAŞ'ın geçen yıl devreye aldığı fuel-oil dönüşüm ve kaçak akaryakıtla mücadele de ham petrol ithalatını arttıran diğer etmenler oldu" diye konuştu.

2015'te Türkiye'nin toplam enerji ithalat faturasının ise petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle önceki yıla göre yüzde 31 düştüğünü anımsatan Danış, "Fakat kur artışı ithalat faturasındaki düşüşü sınırladı. Buna rağmen Türkiye’nin enerji ithalatının düşük petrol fiyatları nedeniyle ciddi anlamda gerilediğini görüyoruz. Fiyatlardaki gerileme Türkiye’nin cari açığı ve enflasyon üzerinde olumlu etkiledi" ifadelerini kullandı.

GERİLEMENİN SÜRMESİ BEKLENİYOR

Petrol fiyatlarında yaşanan dalgalanmanın 2016’da da ekonomik ve arz kaynaklı devam edeceğinin öngörüldüğünü dile getiren Danış, "Bu durum petrole ödenen miktarı azaltarak enerji ithalat faturasının düşmesini sağlarken, aynı zamanda Türkiye’nin doğalgaz ithalatına ödediği paranın da gerilemesini sağlayacak. Doğalgaz kontratlarındaki fiyat formülleri ağırlıklı olarak ham petrol ve işlenmiş petrol ürünlerine endeksli. Petrol fiyatlarındaki düşüş 6-9 ay sonraki gaz fiyatlarına yansıdığı ve petrol fiyatlarındaki gerilemenin bu yıl da devam edeceği beklendiği için Türkiye’nin doğalgaz ve petrol ithalatına ödediği para bu yılda azalmaya devam edecek. Buna İran’a karşı tahkimde kazanılan doğalgaz fiyatındaki düşüşün de katkı yapacağını söyleyebiliriz" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ve İran arasındaki tahkim davasının Türkiye lehine sonuçlanmasıyla Türkiye doğalgazda bin metreküp başına yüzde 13,3 ile 15,8 arasında bir indirim alacak. 1 Temmuz 2011 tarihinden itibaren geriye dönük geçerli olacak bu indirimin Türkiye'ye 1 milyar dolardan fazla geriye dönüşü olacağı hesaplanıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden yapılan hesaplamaya göre, enerji ithalatı 2015’te önceki yıla oranla yüzde 31 gerileyerek 37 milyar 842 milyon 886 bin dolar olarak gerçekleşti. Aynı kalemdeki ithalat miktarı bir önceki yıl 54 milyar 889 milyon dolar seviyesinde olmuştu.

BAKAN ALBAYRAK İNDİRİM HABERİ VERMİŞTİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye ile İran arasındaki doğalgaz tahkimi davası sonrası, "Geriye dönük olarak işleyecek bu indirimi inşallah en kısa sürede halkımıza yansıtmayı düşünüyoruz" demişti.

Bakan Albayrak şu ifadeleri kullanmıştı:

"Geriye dönük olarak işleyecek bu indirimi inşallah en kısa sürede halkımıza yansıtmayı düşünüyoruz. Burada tahkim yüzde 13,3 ile 15,8 arasında bir aralık verdi tarafların anlaşması yönünde. Bu önümüzdeki birkaç ay içerisinde tarafların bir mutabakata varması ile ilgili bir süreç, sınırsız bir süreç değil. Birkaç ay içerisinde uzlaşma olmazsa tahkim kendisi bu aralık içerisinde bir indirim oranı belirleyecek. Bu oran belirlendikten sonra kesin bir karar alınacak ve inşallah bu yıl içerisinde bunun fiiliyata geçmesini bekliyoruz."

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2016, 15:59
banner53
YORUM EKLE

banner39