banner39

Türkmen gazında Rusya saf dışı

Enerji rekabetinde hergün ortaya atılan iddialar bilgi kirliliği doğururken, son iddia Rus basınından geldi

Enerji Petrol 18.09.2010, 11:16 18.09.2010, 12:24
Türkmen gazında Rusya saf dışı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Türkmenistan devlet başkanı Gurbangulu Bardımuhammedov'un, ülkesinden inşa edilen Doğu-Batı doğalgaz boru hattının Nabucco ile bağlantılı olduğunu açıkladığı, Kremlin sarayının büyük önem verdiği ve gerçekleşmesi için büyük çaba sarfettiği “Güney Akımı” projesine gerek kalmayabileceğini söylediği iddia edildi.

Rus gazetesi Vedomosti’nin haberine göre, Türkmen devlet başkanının bu açıklaması İstanbul’da düzenlenen Türkçe Konuşan Ülkeler Zirvesi'nden sonra geldi. Bardımuhammedov, Türkiye’nin de hedefinin Nabucco projesine katılmakla Avrupa ülkelerinin Rus doğalgazına olan bağımlılığını azaltmak olduuğunu savundu.

Kremlin sarayından yapılan açıklamaya göre, Medvedev Ekim ayında Aşkabat'ı ziyaret edecek. Her ne kadar Rus yöneticiler açıkça ifade etmese de, konunun Medvedev-Berdımuhammedov görüşmesinde gündeme taşınması bekleniyor.

Doğu- Batı doğalgaz hattı geçtiğimiz yıl Haziran ayında inşa edilmeye başlandı. Hatta yıllık 30 milyar kübametre gaz taşınabilecek. İnşaatın 2015 yılına kadar bitmesi hedefleniyor. 2015, Nabucco projesi için de son tarih olarak belirlenmişti. Rusya'nın önem verdiği Güney Akımı projesine alternatif olarak gösterilen Nabucco için, BDT ülkeleri arasında Rusya’dan sonra ikinci büyük gaz imalatçısı olan Türkmenistan’ın katılımı son döneme kadar kesinleşmemişti.

Türkmenistan’ın gaz ihracı için şu anda iki seçeneği bulunuyor. Hazar üzerinden Azerbaycan ve Gürcistan üzerinden Nabucco'yu kullanmak ya da kuzeye doğru Kazakistan üzerinden geçerek Orta Asya-Merkez gaz sistemine katılmak. Türkmen gazını Rusya’ya götürecek Orta Asya-Merkez boru hattına katılabilmesi için Hazar kıyısında yeni bir hattın inşa edilmesi gerekiyor. 2007 yılından bu yana Rusya ile Türkmenistan arasında bu konuda görüşmeler sürüyor.

"ŞANTAJ"

Medvedev 2009 yılının ilk aylarında Türkmenistan ile yeni anlaşma imzalamak ve Doğu-Batı kemerinin inşasına desteğini almak peşindeydi. Ancak Gazprom ile Türkmenistan arasında yaşanan gaz sorunundan sonra bu mesele de rafa kaldırıldı. Taraflar arasında daha sonra anlaşma sağlansa da Gazprom söz verdiği 30 milyar kübametre doğalgazı satın almayarak karşı tarafı zor durumda bıraktı. Türkmenistan ise Çin’e gaz satmaya başladı.

Rus uzmanların görüşüne göre Gurbangulu Bardımuhammedov’un İstanbul açıklaması Kremlin sarayını şantaj maksadı güdüyor ve Türkmen lider aslında Nabucco projesine katılmak konusunda nihai kararını henüz vermedi.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?