banner39

Yıldız: Ucuz gaz getirsin kullanalım

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Eğer sayın Kılıçdaroğlu bize ABD'den ucuz gaz getiriyorsa kendilerine o ucuz gazı alacağımızı ve bunu kullanacağımızı taahhüt edeceğimizi söylüyorum" dedi

Enerji Petrol 04.04.2012, 13:42 04.04.2012, 13:42
Yıldız: Ucuz gaz getirsin kullanalım

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Eğer sayın Kılıçdaroğlu bize ABD'den ucuz gaz getiriyorsa kendilerine o ucuz gazı alacağımızı ve bunu kullanacağımızı taahhüt edeceğimizi söylüyorum, getiremezse kamuoyunu aldatmaktan dolayı da kalkıp açıklamalarını yapsın ve 'ben mahcup oldum' demesini bekliyorum" dedi.

Yıldız, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'na gelişinde gazetecilerin sorularını cevapladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "dünyanın en pahallı doğalgazını Türkiye kullanıyor" açıklamalarının hatırlatılarak, yorumunun sorulması üzerine Yıldız, bir Genel Başkan'a cevap vermeme konusunda ısrar ettiğini belirtti.

Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Son derece tahrik edici cümlelerini, CHP siyaseti adına küçültücü buluyorum, kendileri adına küçültücü buluyorum. Hangi bir yalanını düzeltelim? Sayın Başbakanımızın bahsediği gibi 'danışmanınıza sorun' diyoruz.

Hadi biz verelim dedik kabul etmediler, herhangi bir talep gelmedi. Bari CHP'nin enerji komisyonuna sorun. Yalan, yanlış bilgilerle kamuoyunu niye yanıltıyorsunuz? Kendi enerji komisyonlarından dahi bilgi almıyorlar. Bu kadarına da pes doğrusu."

ABD'de de fiyatların ucuz olduğunu ancak şehirlerden ürettiği doğalgazı ABD'nin ihraç etmediğini belirten Yıldız, "Alamadığınız bir malın ucuzluğu veya pahallılığı sizi ilgilendiriyor mu" diye sordu.

Bakan Yıldız, dünyada ham petrol fiyatlarının 197 ülkede aynı olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Fakat doğalgazın fiyatı dünyada dört ana eksende oluşmaktadır. Amerika, Akdeniz, Uzakdoğu ve Japonya ile Kuzey Deniz'de oluşan fiyatlar. 4 fiyat da birbirinden ayrıdır. Amerika'da hemen hemen bizim yarı fiyatımıza, Japonya'da ise bizim 1,5 katımıza doğalgaz kullanılmaktadır.

Akdeniz havzasındaki fiyatlara baktığınızda bırakın CHP'nin Komisyonu'nu, Eurosat, Ulusalararası Enerji Ajansı, Dünya Enerji Konseyi gibi akredite kuruluşların verdiği bilgiler, bizim Avrupa'daki en ucuz doğalgaz fiyatlarıyla kullandığımızı gösteriyor, bunun tablolarını kendilerine istemese de göndereceğim. Bu kadar yalana bu kadar aldatmacaya bir son verilmesi lazım."

Doğalgazın dünya ve Avrupa fiyatlarına bakıldığında Türkiye'nin nerede olduğunun görüleceğini belirten Yıldız, "Ben yalnızca sayın Kılçdaroğlu'nun söylediği yalan kadar doğru iş yaparsam Türkiye'ye büyük hizmet etmiş olurum. Kendisine bu sözlerin hepsini iade ediyorum, kendisine yakışmadığını söylüyorum, kamuoyunu aldatmakla kendisini suçluyorum. Bir köşe yazarından yaptığı alıntıda 3 bin dolarlar civarlarında diyor. Ne böyle bir fiyat var ne böyle bir birim var. Şimdi sorsam kendisi mahcup olacak" diye konuştu.

"Doğalgaz fiyatları aralık 2008'den daha düşük"

"İkinci bir doğalgaz zammından bahsediliyor bunu nasıl yorumluyorsunuz" sorusu üzerine her ay mali bilanço, bütçe rakamlarına bakarak değerlendirme yaptıklarını ve bunu kamuoyuyla paylaştıklarını belirten Yıldız, "O yüzden önceden yapılan tahminlerin, spekülasyonların çok doğru olmadığını söyleyebilirim. Bu konuyla ilgili yapılan açıklamaların vatandaşlarımızın, tüketicilerimizin alışkanlıklarını değiştirdiği kanaatindeyim o yüzden her ay kendi içerisinde değerlendireceğiz" diye konuştu.

"Akaryakıta bir taban uygulaması olacak mı" sorusu üzerine Yıldız, EPDK'nın bu anlamdaki çalışmalarını kamuoyuyla paylaşacağını söyledi.

Yıldız, nisan 2012'deki doğalgaz fiyatlarının, aralık 2008 fiyatlarının altında olduğunu belirterek, "Eğer sayın Kılıçdaroğlu Amerika'dan ucuz getiriyorsa kendilerine bu ucuz gazı alacağımızı ve kullanacağımızı taahhüt ettiğimizi söylüyorum. Getiremezse kamuoyunu aldatmaktan dolayı da kalkıp açıklamalarını yapsın ve ben mahcup oldum demesini bekliyorum" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?