banner15

Yüzyılın mücadelesi ne olacak?

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, yüzyılın en büyük mücadelesinin sürdürülebilir, rekabetçi ve çevreye sorumlu bir enerji politikasının yaratılması olacağını söyledi.

Yüzyılın mücadelesi ne olacak?

 

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, yüzyılın en büyük mücadelesinin sürdürülebilir, rekabetçi ve çevreye sorumlu bir enerji politikasının yaratılması olacağını söylerken, Türkiye’nin enerji kaynaklarıyla, enerjiyi tüketen gelişmiş ülkeler arasında kilit bir rolü bulunduğuna dikkat çekti.

Dünyanın en köklü üniversitelerinden olan MIT (Massachusetts Institute of Technology) tarafından düzenlenen ve iklim değişimi, dünyadaki artan enerji ihtiyacı gibi konuların masaya yatırıldığı MIT Energy Futures Konferansı Monaco’da yapıldı. Monaco Prensi II. Albert’in himayesinde yapılan ve Prens II. Albert’le birlikte Monaco Başbakanı Michel Roger’ın da konuşmacılar arasında yer aldığı konferansta, Güler Sabancı da ana konuşmacı olarak yer aldı.

“Enerji Kavşağındaki Türkiye’nin Rolü” başlıklı konuşmasında Güler Sabancı, global ve bölgesel enerji politikaları, dünyanın artan enerji ihtiyacı ve Sabancı Holding’in enerji alanındaki yatırımları konularına değindi.

Konuşmasında, gelecek yüzyılın en büyük mücadelesinin sürdürülebilir, rekabetçi ve çevreye sorumlu bir enerji politikasının yaratılması olacağını kaydetti. Tam anlamıyla yeni ve uluslararası vizyon, politika ve strateji oluşturulmasının şart olduğunu belirten Sabancı, “Bu politikanın kaynağı G-20 ülkeleri olmalıdır” dedi.

Enerji kaynakları ve özellikle doğalgaza olan talep artışına ilişkin 3 olası senaryo üzerinde duran Sabancı, sektörde Türkiye’nin artan önemine de dikkat çekti. Sabancı, şunları dile getirdi: “Bu da Türkiye ’ye kilit bir rol yüklemektedir. Türkiye, doğunun doğal kaynak zengini ülkeleriyle Avrupa’nın gelişmiş pazarlarını birleştiren bir enerji köprüsüdür. Türkiye, Avrupa’nın enerji güvenliğinin ayrılmaz bir parçasıdır. ”

TÜM DÜNYANIN İYİLİĞİ İÇİN İŞBİRLİĞİ ŞART


SABANCI Holding olarak Türkiye’nin enerji sektörünün bu heyecan veren yeni safhasında en önde rol aldıklarını belirten Güler Sabancı, “Ayrı ayrı çalışmanın yanısıra şirket ve devletlerin işbirliği yapması gerektiğini savundu. Sabancı, “Harcayacak vaktimiz yok. Tüm dünyanın iyiliği için işbirliği yapmalıyız. Buna ulaşmanın en iyi yollarından biri, akademik ve araştırma alanlarında işbirliğidir. Üniversiteler, şirketler ve ülkelerarası ileri seviyede işbirliği, herkesin yararınadır” dedi.
 

Kaynak:AA

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2010, 15:36
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48